Sborník soustředil původní i přeložené práce s úmyslem zmapovat základní problémové oblasti analýzy modálního diskurzu. Rozbor všedního užití slov jako „možný“ a „nutný“ v jeho rozmanitosti je klíčem k řešení otázky toho, co znamená, říkáme-li o něčem, že je to možné (nutné). Škála probíraných témat sahá od jazykově-analytických přes čistě formální, technické až po modálně-realistické.
Kosmas
Respektovaný politolog G.Sartori si v knize klade otázku, do jaké míry se může pluralitní společnost otevřít „kulturním nepřátelům“, kteří ji z podstaty odmítají, aniž by se sama dezintegrovala.
Dokořán
M. Skovajsa: Klasická koncepce politické kultury v díle Gabriela A. Almonda
M. Dopita: Sociální topografie Pierra Bourdieua v českém prostředí
V. Hloušek: Stále ve znamení kontinuity? Švýcarský stranický systém a jeho vývoj
K. Weger: Belgické regionální a komunitární volby 13. června 2004. Země na cestě k rozpadu?
V. Fiala: Vznik politických stran v zemích lusofonní Afriky
Anotace - Knihy - Z.Bauman: Individualizovaná společnost
Máte nějaký nápad nebo připomínku k této anotaci? Četli jste knihu a chcete se podělit o své zážitky? Račte vstoupit do diskuse.
Z.Bauman: Individualizovaná společnost
Bauman tematizuje problém lidské identity a proměnu pohledu na osobnost v souvislosti s pokračujícím trendem individualizace a rozšiřování privátní sféry. Tento proces by mohl ohrožovat samou podstatu moderní society a Bauman se snaží analyzovat takové jevy, jako je kontrast mezi lokálním řádem a globálním chaosem, stanovení hranic kontroly a bezpečnosti při reklamování stále větší svobody na jednotlivce a základní možnost dohody v době kultu jedinečnosti a odlišnosti.
Kniha navazuje na autorovo předchozí dílo Tekutá modernita.
Kosmas