Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
26.listopadu 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Lidská oběť a sebeoběť v Mezoamerice

Diskuse k textu  |  9 příspěvků (1 - 9)

Trhání srdceZajímá-li se někdo o Mezoameriku, dřív nebo později se musí konfrontovat s problémem nejožehavějším: s faktem, že právě v těchto civilizacích vykrystalizovalo rituální násilí do děsivé podoby hekatomb lidských obětí, kterým byla zaživa vytrhávána srdce na obětním kameni. Lidská oběť a obecně bolestivé rituální mučení či sebepoškozování lidského těla jsou fakta, se kterými se musí vyrovnat kdokoli, kdo se pokouší nějak mezoamerickým civilizacím přiblížit - bez nich není obrázek těchto kultur úplný.

Nicméně stručnému přehledu vývoje a technik musí předcházet určité varování. V naší kultuře jsou úmyslně způsobovaná fyzická bolest a zejména smrt natolik problematický, odsuzovaný a tabuizovaný fenomén, že nahlédneme-li, byť jen špehýrkou, jinam, kde byly smrt a bolest ve své nejděsivější podobě každodenním chlebem, málokdo z nás se ubrání děsu.


Číst celý text


 bez náhledu 
nenim jak mam tady hledat mno
helca (28.1.2009 17:04:49)
Lukáš Slabý: mas nekoho
Reagovat
Námitka mayské oběti
Lukáš Slabý (28.10.2007 17:45:37)
Dobrý den všem kdo čtete tento text. Jmenuji se Lukáš Slabý a jemi 13 let a již douhu se zajímám o mayskou civilizaci. Všichni co jsete viděli film Apocalyto od Mela Gipsna jste jistě pocítili krutos mayského světa, ale tento film popisuje pouze konec této civilizace a to v poklasickém období tedy od roku 1000 do 1511 tedy do španělské conqisty. jak už se vám zmínila pani Zuzana ze Slovencka popisuje maye jako krvežíznivé lidi, kteří měli největší potěšení právě z ní. Né! mayové vznikli jako v podobě vesnic v roce 2000 př.n.l. na pobřeží tichého oceanu v malích vesnicích. Když vzniklo první město mezoameriky u olmecké civilizace na pobřeží mexického zalivu San Lorenzo začíná předklasické období. Později když vznikla další města už u mayú jako EL Mirador, tikal, Calacmul ..... Později po roce 200 n.l. začíná klasické období vrcholo mayského světa v dobách Tikálu a Calcmulu. V těchto dobách se objevuje obětování ale pouze víznamných lidí jako alistokratů a především králů, vládců velkých měst. po roce 800 n.l. upadá mayská kalsická města jako Tikal, caracol a calacmul z neznámích důvodů asi požáru, zemětřesení , sucha nebo právě těchto obětování jedna z teroijí ale ta se nestala v době conqvisty v roce 1511 až 1697 kdy padlo poslední mayské město taysal, ale v klasickém období tedy 800n.l. až 900 n.l. takže je nemožné aby tam připluli španělé. takže celí film je tedy scela zamotaný. také zatmění slunce, kterého se zalekl velekněz je nesmysl mayové dokázali předpovídat a vypočítat oběvení ruzných planet i zatmění slunce a měsíce. a jestli se tedy fil odehrává v poklasickém období jakto že je město krve tedy náměstí pyramid tak podobné jako klasický tikal jeho chrámi 1,2 a severní akropole. Celý film kromě dobrých hereckých výkonů a prohlídky pralesem a města nic nepřináší. jestli tedy budeme mluvit o krvežíznivích lidech mluvme o barbarských aztecích kteří za čtyři dny dokázali obětovat 20 000 lidí. Lukáš Slabý Valšim lukytikal@seznam.cz
Reagovat
Som v tejto oblasti úplný lajk.
maksim@post.sk (24.2.2007 15:11:29)
Práve som zo synom absolvoval návštevu kina, konkrétne film od Mela Gibsona „Apocalipto“ ktorý svojou formou vykresľuje zánik Mayskej kultúry a veľmi sugestívne opisuje rituálne obete, ako aj celkový vzťah k smrti tejto civilizácii. Po odchode z kina som bol na rozpakoch. Vždy som sa snažil byť čo najviac chápaví a tolerantný voči iným. Ale nemohol som v sebe potlačiť otázku, či si takáto kultúra zaslúži existovať ?
Po príchode domov preto že som mal plnú hlavu otázok som začal pátrať po odpovediach prečo niekto môže byť tak ľahostajný k životu. Natrafil som na tento článok. Nie nepochopil som úplne ich prístup k hodnotám, ale mnohému som pochopil. Pochopil som, že ak nechápeš tak sa aspoň snaž pochopiť a buď si istý že opačná strana má ten istý problém.
Ďakujem.
Reagovat
Nejen Mezoamerika
Dupor (11.1.2007 15:20:49)
Do časů iránského Zarathustry (v staročešině Zardouš) se vládnoucí klika lidskými oběťmi zbavovala politických nepřátelů. Sledování pohybů nebeských těles bylo tajnou vědou a i po dnes se tajemné oblasti moci využívají k nedemokratickým akcím. Zardouš pak vypracoval návod k pozorování planet a časových znamení k setvě, sklizni ap.
Reagovat
Příspěvek byl smazán
Kuli Pošta (13.8.2006 10:19:39)
Tento příspěvek smazal/-a Martin Schlemmer 13.8.2006 11:02:46.
Důvod: Mimo mísu.
Reagovat
Zuzana Marie Kostićová Pošta (8.8.2006 09:46:25)
Což mi zas tolik nelichotí, protože obecně úroveň zjm. českého internetu je v těchto otázkách naprosto katastrofální. Ale stejně děkuju. :-)
Reagovat
Skvělé
Lukáš D. (8.8.2006 00:01:40)
Nakolik můžu posoudit, je to nejlepší text, který jsem na internetu k dané problematice našel.
Reagovat
Zuzana Marie Kostićová Pošta (26.7.2006 20:36:38)
Děkuji! :-)
Reagovat
Zajímavé
Ondra V. (25.7.2006 13:00:34)
Opravdu zajímavé čtení.
Reagovat