Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
8.prosince 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Politika v ČR - zprávy, trendy, komentáře

Martin Schlemmer  |  64 příspěvky (17 - 64)
Co se děje na politické scéně v ČR?
Současné téma

Volby 2006 - Programy, kandidáti, aktuality

Rath a Macek - video (viz níže)


 bez náhledu 
Martin Schlemmer Pošta (24.5.2006 13:42:18)
Petr Slanina: Dobrý den,
Váš příspěvek mazat nebudu, raději na něj odpovím. Obávám se, že se si Glosy pletete s jinými stránkami. V naší volební příloze žádná anketa není, nemohli jsme ji tedy logicky ani zneužít tím způsobem, který popisujete.
Upravil/-a Martin Schlemmer 24.5.2006 13:43:39.
Důvod: Úprava odkazu
Reagovat
Petr Slanina (24.5.2006 13:30:30)
Martin Schlemmer:
Dobrý den,
proč té paní nenapíšete pravdu? Řekněte na rovinu, jak to s Vaší anketou je a že některým stranám byla nabídnuta účast za úplatu. Jsem zvědavý, jak dlouho tu tento příspěvek vydrží.
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (20.5.2006 17:06:02)
Kolářová: Dobrý den, děkuji za Vaši reakci. Do volební přílohy Volby 2006 jsme zařadili jen ty strany, které mají potenciál ovlivnit výsledek voleb. Malé strany nehrají při parlamentních volbách relevantní roli, do politické soutěže téměř nezasahují.
Nicméně díky Vaší připomínce jsme vylepšili seznam kandidujících stran. U každé strany nyní uvádíme odkaz na její webové stránky a na program. Věříme, že, zajímají-li Vás malé strany, Vám tento seznam poslouží.
Reagovat
Fyzická konfrontace mezi Miroslavem Mackem a Davidem Rathem + video
Martin Schlemmer Pošta (20.5.2006 15:22:32)
Miroslav Macek dal Davidu Rathovi pohlavek za to, že Rath v rozhovoru pro Lidové noviny urazil Mackovu ženu. Rath se zvedl a chystal se odejít, pak si to rozmyslel, vrátil se a nazval Macka zbabělcem. Následovala potyčka.
Podívejte se na videozáznam celé konfrontace (video hostuje Google):Z Mackova blogu:

9.5. Ministr zdravotnictví David Rath opravdu není malý hajzlík. V sobotních Lidovkách v rozhovoru s Renatou Kalenskou dostal dotaz: Připadá Vám arogantní Miroslav Macek? On říká: Ministr zdravotnictví David Rath má vlastně smůlu. Kdyby dělal kariéru v únoru 1948, dotáhl by to se svým charakterem a se svými metodami ještě dál.
Jeho odpověď zněla: Zvlášť dvakrát mi to nevadí od Miroslava Macka, jehož morální integrita se blíží nule nebo je dokonce v záporných hodnotách. Když Vás kritizuje řekněme takováto etickomorální nula, tak si myslím, že je to spíš úsměvné.On je přesně ten krásný představitel toho, proč jsem před lety odešel z ODS. Knižní velkoobchod, dodnes nevyjasněný, jeho role v doposud nevyjasněném švýcarském kontu ODS...A konečně jeho působení zde na ministerstvu žádným úspěchem korunováno nebylo.
Víte, já ho znal ještě z doby, kdy chodil na každý večírek s jiným děvčetem, které bylo zhruba tak o dvě třetiny mladší, než je on. A byla to skutečně pohledná děvčata. A najednou pak se oženil za ty miliony. Já mu to docela přeju. Někdo miluje duši, někdo miluje tělo, někdo miluje peníze."

Nevadí mi, že mne David Rath hodnotí jako etickomorální nulu, na svůj názor má právo. Nevadí mi, že lže o Knižním velkoobchodu, neboť ten vyšetřovala policie na přání Rychetského, Zemana a Špidly léta a léta a sesbírala téměř dvaapůl metru dokumentů...aby nakonec zjistila, že jsem nic nezákonného neprovedl, neboť v politice to tak chodí. Nevadí mi, že lže o jakési mé roli v případu neexistujícího "švýcarského konta" ODS, byť jistě ví, že jsem v době, kdy mělo údajně vzniknout, byl léta jen řadovým členem ODS na Moravě, to je opět v politice běžné. Nevadí mi, že se velmi přehnaně zmiňuje o večírcích a mých přítelkyních, závist je také běžná věc.
Ale co si v žádném případě neměl dovolit, je otření se o můj vztah k mé ženě - jednak není milionářka a jednak jsem si ji rozhodně nevzal pro peníze, ale z lásky.
A protože jsem, byť si to David Rath nemyslí, osoba morálně velmi integrovaná, vyřeším tuto jeho invektivu tak, jak se mezi chlapy řešívá...doufám jen, že ho potkám co nejdříve.15.5.
A tak jsem si zjišťoval, kde bych mohl potkat v rámci jeho předvolebních aktivit Davida Ratha (jeho kampaň organizuje Šlouf!), abych přiložil ruku k dílu, a tu jsem náhodou zjistil, že můj "milovaný" ministr zdravotnictví náhle, ke zděšení organizátorů volebních mítinků, ve čtvrtek prohlásil, že se plánovaných mítinků ČSSD, byť je v Praze lídrem, nezúčastní, neboť je to zbytečné, takhle že se kampaň nedělá!
A tak doufám, že alespoň neodvolá přislíbenou účast na sobotní akci stomatologické komory a potkáme se tam....
Upravil/-a Martin Schlemmer 22.5.2006 17:18:27.
Důvod: Neudán
Reagovat
Proč nezveřejníte také kandidátky a programy neparlamentních stran ?
Kolářová (19.5.2006 12:06:44)
Chtěla bych se seznámit také s osobnostmi, které kandidují za malé neparlamentní strany v jednotlivých krajích. Proč je diskriminujete ? Velké parlamentní strany a jejich lidi už známe - a popravdě řečeno, většinu občanů NEZAJÍMAJÍ natolik, aby bylo nutné je zviditelňovat na každém rohu a na každém webu. Zajímá mě, co nového nám přinášejí noví lidé, kteří se chtějí dostat do vysoké politiky. To bych ovšem musela najít někde jejich seznam (minimálně i s kontaktem). Díky za informaci - doufám, že ji zveřejníte.
Reagovat
Cibulka podle Etické komise Syndikátu novinářů ČR nepochybil
Martin Schlemmer Pošta (18.5.2006 23:31:40)
Etická komise: Moderátor nezodpovídá za vyjadřování hosta
Etická komise Syndikátu novinářů ČR míní, že moderátor Českého rozhlasu Aleš Cibulka v pořadu Host do domu s Yvonne Přenosilovou neporušil pravidla novinářské etiky. O názoru komise dnes ČTK informovala její předsedkyně Barbora Osvaldová. "Moderátor nemůže být zodpovědný za způsob vyjadřování svého hosta," uvádí se v prohlášení komise, které má ČTK k dispozici.
Cibulka skončil s moderováním pořadu na stanici Praha kvůli tomu, že zpěvačka a bývalá redaktorka Svobodné Evropy Přenosilová v živém vysílání 28. dubna mimo jiné kritizovala premiéra Jiřího Paroubka. Řekla, že Paroubek "si tak trošku hraje na Mussoliniho"; v pořadu také označila Stranu zelených za "impotentní partaj".
Podle zástupců rozhlasu se Cibulka dopustil "profesionálního selhání jednotlivce" a porušil etický kodex rozhlasu; od příliš negativního vyjádření svého hosta se měl moderátor podle šéfů stanice distancovat, popřípadě jej přerušit a výroky uvést na pravou míru či do správného kontextu. Vedení stanice míní, že nelze srovnávat Paroubka s Mussolinim, za kterým jsou desítky tisíc mrtvých a rozpoutaná válka v Habeši (dnešní Etiopii).
Podle etické komise syndikátu je ale Host do domu pořad publicistický, kde host vyslovuje své názory. Předvolební situace pak nemůže v žádném případě mít vliv na etická kritéria, kterými se řídí novináři i etická komise sama. "Naopak zužování prostoru pro svobodnou debatu, k němuž tresty moderátorům nepochybně přispívají, by mohl vést žurnalisty k porušování etických pravidel," míní členové.

//Komentář: Konečně rozumný hlas. Copak měl asi Cibulka dělat? Okamžitě přerušit program? Začít historickou přednášku o nevhodnosti srovnání s Mussolinim?
Reagovat
Pšouk Unie svobody
Martin Schlemmer Pošta (16.5.2006 23:26:20)
Unie svobody se vytáhla s klipem zapáleného prdu (více ve volebních aktualitách, video zde).
Co mě zarazilo - US použila ve svém předvolebním spotu videoklip, který už nějakou dobu koluje po internetu a zcela určitě není původní.
Takže jsme svědky dvojité trapnosti - trapnosti nejen v mrzkém obsahu, ale i v mrzké, totiž odcizené formě.

Nevím o jiném případu, kdy by se prd stal labutí písní.
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (16.5.2006 23:14:03)
Jaroslav Smítka: Dobrý den, diskusi rušit nehodláme. Co se děje na volebníchpreferencích.cz je zcela mimo náš vliv.
Reagovat
Diskuse
Jaroslav Smítka (16.5.2006 22:58:57)
Také zrušíte diskusi jako váš partner http://www.volebnipreference.cz ?
Reagovat
Co s volebním lístkem ČSSD?
Martin (8.5.2006 01:37:31)
....Velká Volební Akce NASRATH
Vážení voliči, kteří jste stejně jako já znechuceni praktikami vládnoucí ČSSD, která se stále více podobá svojí rétorikou a proklamacemi Komunistické straně z let padesátých, uveřejnuji zde pro Nás všechny podobně smýšlející, návod jak poslat hlas "Vyvolenému s posláním od Vyšší bytosti Jiřímu Paroubkovi" též známému jako "Já jsem ta změna!!". Celý proces je jednoduchý, zabere jen pár minut a moc to nestojí.
Co je potřeba:
volební lístek č.10 ČSSD = 1 ks
červený zvýrazňovač = 1 ks
poštovní obálku, nejlépe rudou, oranžovou, postačí ale i obyčejná bílé barvy = 1 ks
poštovní známka v ceně 7.50 Kč = 1 ks
Dále stačí již jen velkým tiskacím písmem za použití zvýrazňovače napsat na volební lístek č.10 NASRATH!,lístek přeložit, vložit do obálky a poslat na následující adresu:
Jiří Paroubek
Česká strana sociálně demokratická
Hybernská 7
11000 Praha 1
Děkuji za spolupráci a věřím že bude mít Jiří Paroubek z Vašich hlasů radost.
Reagovat
monarchisté se dostanou do funkcí
monarchista (5.5.2006 20:44:31)
i bez takového blba.
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (24.4.2006 12:43:33)
Jan Vaněk jr.: Myslíš si, že jsem tam při kopírování schválně tu chybu dopsal? :) Každopádně díky za upozornění.
Reagovat
Píše se to Unie svobody s malým
Jan Vaněk jr. (24.4.2006 12:11:25)
Svobodovi patřila úplně jiná strana, a taky o ni přišel. Sakra, vždyť i na tom Aktuálně to mají dobře!
Reagovat
Dodávky léků
Martin Schlemmer Pošta (25.2.2006 10:14:43)
Pharmos ukončí dodávky léků, obává se korupce (iHNed)
Společnost Pharmos chce 1. března ukončit dodávky léků do tří fakultních nemocnic. Rozhodla se tak údajně kvůli podezření z korupce při uzavírání smluv o dodávkách. Navíc dluh nemocnic, kvůli němuž distributoři léky přestali nemocnicím před deseti dny dodávat, je podle firmy trojnásobný. Představitelé Pharmosu o tom dopisem informovali premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD).
Čtyři distributoři přestali Thomayerově nemocnici, Bulovce a brněnské "svaté Anně" dodávat léky kvůli tomu, že jim měly dlužit 400 milionů korun.
Dodávky 20. února obnovil jen Pharmos poté, co premiér slíbil, že stát dluh srovná. Tyto nemocnice podle firmy k 22. únoru dlužily ve skutečnosti 1,2 miliardy korun. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR ke konci roku 2004 měly dodavatelům za zdravotnické prostředky, léčiva a služby uhradit dohromady přes 1,88 miliardy korun. Kdyby nyní splácely dluh jen vybraným firmám, upřednostnily by podle Pharmosu věřitele a jednaly by nezákonně.
Podle vedení Pharmosu ministr zdravotnictví David Rath o dluhu nemocnic Paroubka buď "záměrně mystifikoval", nebo nemá informace o hospodaření fakultních nemocnic, které přitom ministerstvo řídí.
... Paroubek považuje celou kauzu za politický útok na ministra a svou vládu.

Dopis představenstva společnosti Pharmos premiéru Paroubkovi (z diskuse pod článkem)
V Ostravě, dne 24.2.2006

Vážený pane předsedo vlády,

dne 20.2. tohoto roku jsme se na Ministerstvu zdravotnictví ČR dohodli, že obnovíme dodávky léků do lékáren fakultních nemocnic Na Bulovce a Thomayerově nemocnici v Praze a Fakultní nemocnice U Sv. Anny v Brně. Tohoto úkolu jsme se ujali v přesvědčení, že budeme tak moci činit v souladu s platnými zákony České republiky. V průběhu sjednávání konkrétních podmínek o dodávkách do jednotlivých nemocnic jsme však postupně docházeli k celé řadě skutečností, o kterých bychom vás rádi informovali. Dále bychom Vám také chtěli sdělit, co nás vede k přijetí opatření, které uvedeme v závěru tohoto dopisu.

Ministrem zdravotnictví ČR MUDr. Davidem Rathem nám bylo potvrzeno, že všem distributorům budou uhrazeny jejich polhůtné pohledávky do výše cca 400 mil. Kč za shora uvedenými fakultními nemocnicemi, a náš požadavek, aby tomu tak bylo do 31.3.2006, byl akceptován. Celkové polhůtné závazky výše uvedených tří fakultních nemocnic představují však ke dni 22.2.2006 cca 1,2 miliardy Kč a při navrhované úhradě cca 400 mil. Kč dojde tedy pouze k uspokojení splatných pohledávek do výše 1/3 jejich skutečného objemu. Naše informace o velikosti tohoto dluhu přitom pocházejí přímo od nejvyššího vedení těchto nemocnic. Můžeme se tedy v tomto ohledu domnívat, že ministr zdravotnictví ČR MUDr. David Rath Vás tedy v této souvislosti buď záměrně mystifikoval o výši skutečných dluhů po lhůtě splatnosti nebo nemá základní informace o činnosti a ekonomické situaci v těchto zařízeních – fakultních nemocnicích - jež jsou ze zákona přímo řízeny Ministerstvem zdravotnictví ČR.

V denním tisku dne 22.2.2006 proběhla zpráva, že vláda bude moci za tímto účelem uvolnit 280 mil. Kč a zbylou část 100-200 mil. Kč po projednání v rozpočtovém výboru Parlamentu ČR. V případě úhrady této částky distributorům léků by se jednotlivé nemocnice dopustily porušení ust. §256a trestního zákona. Všichni současní dodavatelé nemohou přijmout úhrady splatných pohledávek v dobré víře tedy tak, aby nedošlo k jejich zvýhodnění podle shora citovaného ustanovení trestního zákona pokud by ve stejném poměru nebyli uspokojeni i ostatní věřitelé, tedy pokud by nebyli tito ostatní věřitelé poškozeni. Dalším stejně závažným problémem je skutečnost, že stávající dodavatelé nebudou smět ze stejného důvodu přijímat platby za dodávky, které v současnosti dodávají. Mohli by tak učinit, pokud by jejich faktury byly pohledávkami nejstaršími. Z toho vyplývá, že dodávky lze realizovat a platby přijímat pokud vláda České republiky uvolní pro oddlužení těchto tří nemocnic částku 1,2 miliardy Kč. Jsme znepokojeni skutečností, že ministr zdravotnictví ČR a jeho náměstci nepokládají závažné porušení zákona za mimořádnou situaci, naopak jsou schopni svým dosavadním jednáním zavést naši společnost a členy jejích statutárních orgánů do situace na hranici zákona nebo spíše již mimo zákon. Trváme na tom, aby pracovníci jednoho z nejvyšších orgánů výkonné moci ČR prokazovali při své práci bezpodmínečný respekt k platným právním předpisům a zejména k zákonům ČR.

Vážený pane předsedo vlády,

po prvních kontaktech dne 16.2. tohoto roku obdržela naše společnost dne 22.2.2006 návrhy na uzavření smluv, jejichž obsahem je mimo jiné ustanovení o platbách jejichž velikost závisí na velikosti objemu dodávek naší společností PHARMOS, a.s. shora uvedeným fakultním nemocnicím. Návrhy smluv jsme obdrželi od osoby, jež se na tomto ministerstvu pohybovala s jistou samozřejmostí, ve styku s náměstky ministra přicházející až do familiárnosti a rovněž byla účastná našeho jednání s ministrem zdravotnictví. Tyto smlouvy jsme prostudovali, důkladně posoudili a potvrdilo se naše podezření, že se může jednat o vyžádanou korupci, jíž bychom byli jako plátci jednoznačnými účastníky. Tuto skutečnost považujeme za velice alarmující, protože nedobrou situaci, ve které se naše zdravotnictví v současné době nachází, zřejmě mohou zneužívat určité “zájmové skupiny“ blízké vrcholným představitelům Ministerstva zdravotnictví ČR k vlastnímu obohacení. Z tohoto důvodu jsme doslova nuceni podat návrh trestního oznámení na neznámého pachatele s podezřením na možnost spáchání některého z trestných činů popsaných v ustanovení §160 až 162 trestního zákona.

Na základě výše uvedených skutečností jsme nuceni přehodnotit náš závazek dodávat léčiva do shora uvedených fakultních nemocnic. Musíme Vám tímto dopisem, vážený pane předsedo vlády, sdělit, že počínaje dnem 1.3.2006 budou společností PHARMOS, a.s. dodávky léčiv zastaveny. O obnovení těchto dodávek pak můžeme jednat pouze s takovým vedením Ministerstva zdravotnictví ČR, které nám zajistí korektní jednání a striktně zákonný postup bez možnosti vzniku sebemenšího podezření na korupční jednání.

Zároveň Vás tímto žádáme o vaše stanovisko k výše uvedeným skutečnostem.

Za PHARMOS, a.s. představenstvo společnosti

Ing. Roman Kejzlar, PharmDr. Jiří Korta, PharmDr. Marcel Cech, Ing. Jan Šula
Reagovat
Zákon na ochranu bankovních klientů
Martin Schlemmer Pošta (23.2.2006 21:22:04)
Sobotka chce chránit klienty bank zákonem (Finweb.cz)
Ještě v tomto volebním období připravuje ministr financí Bohuslav Sobotka legislativní úpravy některých podmínek pro klienty bank. Nová úprava bude garantovat klientům právo na získání sazebníku při uzavírání smlouvy.
Banky pak budou muset o cenových změnách informovat klienty alespoň jeden měsíc před jejich platností a ceníky by měly mít na pobočkách a na webu.
Banky rovněž podle legislativního návrhu nebudou smět vymáhat poplatek za neoprávněnou reklamaci. "Některé banky dnes účtují poplatek za vyřízení reklamace, která nebyla uznána jako oprávněná. Obavy z tohoto poplatku řadu klientů od podání reklamace odrazují, přestože by jejich reklamace mohla být oprávněná. Tento přístup bank nepovažujeme za férový," vysvětlil důvod tohoto opatření Bohuslav Sobotka.
Reagovat
Strana zelených
Martin Schlemmer Pošta (23.2.2006 20:50:40)
Martin Bursík představuje zahraničněpolitickou a ekonomickou část programu Strany zelených (iHNed)

Shrnutí:
Zahraniční politika
  • Větší prosazování českého hlasu skrz EU

  • Důraz na lidská práva, podpora demokratických skupin na Kubě, v Rusku a Bělorusku

  • Internacionalizace poválečné obnovy Iráku

  • Suverénní stát Palestina

  • Podpora vstupu Turecka do EU


Ekonomika
  • Ekologická daňová reforma

  • Snížení celkového daňového zatížení

  • Zrušení minimální daně živnostníkům

  • Transparantnější veřejné zakázky
Reagovat
Příspěvek byl smazán
Martin Schlemmer Pošta (22.2.2006 21:38:03)
Tento příspěvek smazal/-a Martin Schlemmer 16.5.2006 16:21:47.
Důvod: Neudán.
Reagovat
Ad Nekorektní příspěvek
Luděk Belán (pardon, ten předešlý anonym můžete smazat) (22.2.2006 11:32:20)
Martin Schlemmer: Korektní se mně to nezdá přinejmenším se dvou důvodů:
1. Není patrné, že Paroubkova reakce nevyplývá jen z té poslední Vámi zveřejněné otázky, ale ze sledu předcházejících otázek vztahujících se k obsahu otázky poslední.
2. Vypadá to, že se premiér náhle vymlouvá na svůj zdravotní stav, který dle vašeho komentáře měl snad být způsoben onou otázkou redaktorky. Přitom o jeho nedobrém zdravotním stavu se s redaktorkou baví již na úplném začátku rozhovoru, před hlavními otázkami.
Omlouvám se, že jsem si nevšiml, že nadpis je zároveň odkazem. Ani to mně však nekorektnost příspěvku neodstraňuje. Pominu už to, že premiér později projevil svou ochotu rozhovor dokončit. Aby bylo jasno, nechci se premiéra zastávat, ale nemám rád tento bulvární způsob podávání informací, kterému se Glosy dlouho vyhýbaly.
Reagovat
Příspěvek byl smazán
Anonym (22.2.2006 11:28:08)
Tento příspěvek smazal/-a Martin Schlemmer 22.2.2006 12:30:18.
Důvod: Smazáno na žádost pana Belána.
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (22.2.2006 10:33:59)
Luděk Belán: Proč by to nebylo korektní? Pan Paroubek byl rozčílený kvůli nepříjemným otázkám a rozhodl se rozhovor ukončit, místo aby je zodpověděl. Zoufalost celého rozhovoru jsem vytažením závěrečných replik pouze zvýraznil. A "celý nedokončený" rozhovor čtenáři také nezatajuji - odkaz je v nadpise.
Reagovat
Nekorektní příspěvek
Luděk Belán (22.2.2006 10:00:30)
Martin Schlemmer: To není korektní příspěvek - důležité je vědět co této otázce předcházelo. Celý nedokončený rozhovor najdete na http://ihned.cz/3-17805640-nedokon%E8en%FD-000000_d-06 a jistě uznáte, že vyzní trochu jinak, než Vámi vybraná část a Váš komentář k ní.
Reagovat
Panu premiérovi není dobře
Martin Schlemmer Pošta (17.2.2006 12:34:29)
iHNed: Nedokončený rozhovor s premiérem
HN: Už víte, kde se ušetří těch 12 miliard na vyšší rodičovský příspěvek v příštím roce? Ministr Sobotka to měl připravovat...
Tak, paní redaktorko, vy si děláte legraci.

HN: Ne, já si nedělám legraci.
Já myslím, že dneska skončíme. Mně skutečně není dobře a vy si děláte legraci a to nemá smysl.

HN: Ne, pojďme se...
Ne, konec.

//Udělalo se panu premiérovi špatně z otázky po ušetření z rozpočtu? Přeji brzké uzdravení.
Reagovat
Socdem. vláda pokračuje v boji proti Senátu
Martin Schlemmer Pošta (7.1.2006 14:07:19)
Senát kontrolovaný pravicí jistě není po chuti sociálně-demokratické vládě. Ta tedy pokračuje v boji proti horní komoře. Po prosincovém odmítnutí Davida Ratha vysvětlit senátorům uvalení nucené správy na VZP tentokrát hrají F. Bublan a J. Paroubek:

iHNed: Paroubek a Bublan: Senátu o CzechTeku ani slovo
Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) a ministr vnitra František Bublan odmítli předložit Senátu zprávu o policejním zásahu při loňské technoparty CzechTek. Zdůvodnili to mimo jiné tím, že úkolem Senátu není kontrolovat vládu nebo ministerstva. Jejich postoj znepokojuje předsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS).
Senát si zprávu o policejním zákroku při CzechTeku vyžádal už v srpnu. Zpráva, kterou vládě a Poslanecké sněmovně předložil ministr Bublan, ale senátory neuspokojila, protože prý neodpověděla na řadu závažných otázek. Senátoři proto Paroubka vyzvali, aby jim do konce loňského roku požadovaný dokument předložil.
Místo odpovědi se ale dočkali jen dopisů, v nichž jak premiér, tak ministr vnitra sdělují, že se od nich Senát k CzechTeku již nic dalšího nedoví. Oba shodně argumentují tím, že Bublanova zpráva vše podstatné vysvětlila. Horní komora tu podle nich navíc není od toho, aby vládu kontrolovala. "Z tohoto důvodu se již k uvedeným otázkám vyjadřovat nebudu," píše Paroubek v dopise, který poslal senátorům.
Reagovat
Zpráva o mentálním stavu českého obyvatelstva
Martin Schlemmer Pošta (7.1.2006 13:54:23)
Nejvíce diváků na Vánoce vidělo oslavy 40 let kariéry Vondráčkové
Ani pohádka, ani romanticky laděný celovečerní film, ale velká revue na oslavu 40 let kariéry zpěvačky Heleny Vondráčkové v showbusinessu se stala o Vánocích roku 2005 nejsledovanějším pořadem mimo zpravodajství. Pondělní pořad na Nově nazvaný Holka od červené řeky zhlédlo 2,46 milionu dospělých diváků, vyplývá z výsledků peoplemetrového měření ATO- Mediaresearch, které zveřejnil server Novinky.cz.

Nejvíce diváků loni zhlédlo Kameňák 2
Z jednotlivých pořadů tuzemských televizí mimo zpravodajství si v loňském roce nejvíce diváků vybralo druhé pokračování komedie Zdeňka Trošky Kameňák. První lednový den roku 2005 jej na Nově sledovalo 3,57 milionu dospělých diváků, což představuje 42,1 procenta veškeré dospělé populace v ČR. Film v tu dobu sledovalo 71,6 procenta všech diváků u obrazovek.
Reagovat
Ozvěny CzechTeku, SNK-ED, Radovan Krejčíř - kniha
Martin Schlemmer Pošta (14.12.2005 20:52:19)
Radovan Krejčíř má všechno na hákuUplynulý týden v české politice

iHNed: Policisté, kteří bili účastníka CzechTeku, nespáchali trestný čin
Inspekce ministra vnitra odložila případ čtyř chebských policistů, které záběry kamery usvědčovaly z bití účastníka technoparty CzechTek. Podle inspekce se nejedná o podezření z trestného činu. Na záběrech kamery jsou vidět čtyři těžkooděnci, kteří povalí mladíka na zem a poté ho bijí tonfou, i když jim neklade žádný odpor. Jeden z nich do ležícího těla také kope.

iHned: Dvě menší strany se sloučí, do voleb je povede Zieleniec
Evropští demokraté Jana Kasla a Sdružení nezávislých kandidátů se v lednu spojí a do voleb je povede jako lídr bývalý ministr zahraničí a nynější europoslanec Josef Zieleniec, který je zároveň kandidátem na příštího premiéra. Sám se však o poslanecký mandát ucházet nebude.
Zieleniec včera řekl, že ambicí nové strany SNK ED je navázat na loňský úspěch v evropských volbách. V nich společná kandidátka obou uskupení přesvědčila jedenáct procent občanů a skončila třetí. Oslovit chtějí "frustrované" voliče, kteří si ze současné nabídky stran nedokážou vybrat a přejí si změnit politický styl, který nyní nabízí pětice stran zastoupená ve sněmovně.

iHNed: Telička odmítl kopat za SNK-ED
Po nabídce premiéra, aby se stal volebním lídrem ČSSD v Praze, nyní odmítl stejnou nabídku integrovaných stran SNK a ED.

iHNed: Vyšla Krejčířova kniha. Chybí v ní však slibovaná kopie směnek
Uprchlý miliardář Radovan Krejčíř dnes vydal v České republice svou dlouho avizovanou knihu. Rozebírá v ní své trestní kauzy a tvrdí, že uplácel policisty, státní zástupce i soudce. "Na mých kauzách pracovaly desítky policistů, státních zástupců a soudců, ale já uvádím jen těchto pár jmen, kteří mi za cenu úplatku pomohli a svým chováním mi utkvěli v paměti," říká Krejčíř v knize, která je napsána jako rozhovor s ním.

// Krejčíř se očividně rozhodl stylizovat se po vzoru "uprchlíka" Reno Rainese do role pronásledovaného renegáta. Viz jeho internetové stránky:
http://rkrejcir.com/
Reagovat
Němec zůstává předsedou US-DEU
Martin Schlemmer Pošta (4.12.2005 13:37:11)
Němec zůstává šéfem US-DEU
Ministr spravedlnosti Pavel Němec zůstává v čele Unie svobody-DEU. Na dnešním sjezdu strany v Praze porazil v tajné volbě svého jediného protikandidáta Svatopluka Karáska. Němec získal 102 hlasů, Karáska volilo 53 delegátů, celkem hlasovalo 162 unionistů. Funkci prvního místopředsedy obhájil ministr obrany Karel Kühnl, který neměl konkurenta.

Reakci Svatopluka Karáska jsem si vypůjčil pro současnou perlu týdne:
"Pavlovi Němcovi k jeho vítězství gratuluji, Unii svobody kondoluji."
:-)
Reagovat
Rath volebním lídrem v Praze
Martin Schlemmer Pošta (4.12.2005 13:34:46)
David Rath povede pražskou ČSSD do parlamentních voleb. Po stranickém předsednictvu jej doporučil v poměru 18:6:1 i krajský výkonný výbor a schválila krajská organizace, ačkoliv v anketě na jejích stránkách Rath prohrál:
Anketa ze stránek pražské ČSSD - Že by Rath byl dobrým předsedou, si myslelo 38% ze 73 hlasujících

Přehled lídrů krajských kandidátek pro ODS, ČSSD a KDU-ČSL přinesly HN: Kdo stojí v čele krajských kandidátek?

Velmi dobrý článek o chování a úrovni Davida Ratha napsal Adam Drda na BBC.
S Davidem Rathem se v české politice objevilo něco, co v ní dosud bylo přítomno jen v mírných formách a v různých osobách. Vypadá to, že Rath je jakási esence, znepokojivý koncentrát.
Jeho slovník se blíží hulvátství, které předváděl - a snad ještě občas předvádí - Miloš Zeman; a současně je to vystupňování toho, co při debatách v poslanecké sněmovně ukazuje opoziční ODS.
Urazit je podle Ratha zjevně možno kohokoli - je to jednoduchý způsob: urážka musí být tak hrubá, aby oponenta pokud možno vyvedla z konceptu a on pak aspoň na chvíli setrval s otevřenou pusou, t.j. ztratil schopnost normálně reagovat. [...]
Celkově vzato, ministr zdravotnictví se jeví jako hodně problematická figura: ambiciózní, mstivý a neovládající se člověk s neurvalým vystupováním, bez jasných politických názorů a s dosti diskutabilní minulostí. [...]
Nechce se věřit, že se v sociální demokracii nenajdou lidé, kteří by Rathovi slepě nevěřili a necítili jisté znepokojení nad tím, v co se politika jejich strany mění nebo spíš v co se vyvíjí.
Ale vlastně, proč nevěřit? Jestliže ČSSD v uplynulých letech nedokázala být jednotná, když šlo o nějakou rozumnou věc, dokázala se semknout, když se jednalo o něco krajně podezřelého: stačí si vzpomenout na svornou podporu, vyjadřovanou Stanislavu Grossovi v době, kdy vrcholily jeho aféry.
Reagovat
ODS: Regiony zvedají hlavu; kniha "hříchů" ČSSD; předvolební sjezd
Martin Schlemmer Pošta (26.11.2005 22:37:32)
Regiony zvedají v ODS hlavu a začínají projevovat nespokojenost s centrem. Nejpopulárnější český hejtman Evžen Tošenovský uvedl, že pokud ODS nesestaví vládu, měly by padat hlavu. Straníci v Pardubickém a Jihočeském kraji neschválili do čela kandidátek centrem prosazované matadory Miroslava Beneše a Alenu Páralovou.

Lidovky: Tošenovský: V ODS vládne nervozita
iDnes: Veteráni ODS doma nečekaně neuspěli

ODS vydala Černou knihu hříchů ČSSD. ČSSD kontrovala krátkým pamfletem Co nám dala vláda ODS?

V Brně se koná XVI., předvolební kongres ODS.
Reagovat
Odbory platí lidem, aby se zúčastnili demonstrace
Martin Schlemmer Pošta (26.11.2005 22:23:58)
Když už jsme u těch odborů:

Odbory těžko shánějí lidi na demonstraci
Odbory mají hodně práce s tím, aby sehnaly lidi, kteří jsou ochotni přijet na plánovanou masovou demonstraci do Prahy. Bude to poprvé v historii, kdy se odbory postaví na stranu vlády - budou demonstrovat za vládní návrh zákoníku práce, který má v prosinci projednat sněmovna.
Předseda nejsilnější odborové centrály Milan Štěch sliboval, že v sobotu dorazí na 25 tisíc lidí, ale včerejší odhady odborářů byly opatrnější. Sám Štěch v rozhovoru v Haló novinách minulý týden připustil, že dostat lidi do Prahy může být problém.
"Svou roli může sehrát počasí i to, že je většina občanů zvyklá, že za ně někdo věci zařídí," uvedl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Ta je spoluorganizátorem akce.
Petr Vokoun z olomoucké organizace sdružení železničářů přidává další důvod. "Lepší by bylo, kdyby se demonstrovalo ve všední den, pak by účast železničářů byla masívnější."
Svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb se rozhodl každému účastníku vyplatit 300 korun. Že by šlo o "úplatek" za účast ale odmítá: "Když mají lidi vstávat třeba v Ostravě ve dvě ráno, proč jim to trochu nezpestřit?"


//Aneb demonstrace jako výlet spojený s předvánočním nákupem. Jakou vypovídací hodnotu pak ale má?
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (16.11.2005 11:51:40)
D.: To je škaredé a neobjektivní tvrzení. Možná však stojí za zvážení. :)
Reagovat
D. (16.11.2005 11:46:47)
Martin Schlemmer: Skutečnost, že s Rathem souhlasí odboráři, lze považovat za objektivní důkaz nesprávnosti jeho počínání. :)
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (16.11.2005 11:42:49)
Zdá se, že David Rath naráží na první opozici. Za jeho počínáním stojí sice vláda a Lékařský odborový klub, proti jeho snahám zpolitizovat a ovládnout VZP se však postavila dozorčí rada VZP, na níž Rath příliš nedosáhne, a začínají se ozývat i někteří lékaři. Fakultní nemocnice začínají nahlas klást otázku, ve které oblasti že tedy mají do konce roku šetřit.

Aktuálně: Do sporů zasáhly nemocnice
Aktuálně: Nemocnice omezují péči
Reagovat
Rath úspěšně přebírá VZP
Michal (15.11.2005 13:53:48)
"Doktor, z něhož kape touha po moci jako sliz" (© D.Balšínek) dál bere ztečí VZP a útočí na zdravotnická zařízení z "jiného tábora". Už před svým jmenováním ministrem zdravotnictví se nechal slyšet, že VZP bude muset řešit své problémy, jinak musí ředitelka Jiřina Musílková odstoupit.
Hned po nástupu uvalil na VZP nucenou správu a vláda mu nechává volné ruce (Aktuálně.cz).

O tom, že zájmy politických stran se střetávají (i) ve zdravotnictví, je všeobecně známo. Rath udělal např.bububu i na severomoravskou na ODS napojenou společnost Euromednet vlastnící, resp.ovládající síť nemocnic (Šumperk, Bruntál, Rýmařov, Valašské Meziříčí, Ostrava...).
Viz např.článek Rath donutí zdravotní pojišťovnu škrtat (iHNed):
Vedoucí Rathovy kanceláře Michal Sojka přidává, že peníze se zbytečně utrácejí i v některých regionech - například na severní Moravě.
Tamní nemocniční síť Euromednet využívá systém tak, že překládá své klienty z jednoho ústavu, specializovaného například na srdeční choroby, do jiného se špičkovou neurologií.
Obě nemocnice pak dostanou platbu za vyléčeného pojištěnce a síť tak inkasuje dvojnásobek toho, co by za stejného pacienta dostala fakultní nemocnice, která má neurologii a kardiologii zároveň.
Od poloviny roku 2006 bude podle Ratha možné šetřit i tak, že se neprodlouží smlouvy těm zdravotníkům, jejichž služby bude pojišťovna považovat za zbytečné.
To může postihnout třeba jednotlivá oddělení nemocnic, kterým v polovině příštího roku přestávají platit rámcové dohody, podle kterých jim pojišťovny platily v posledních šesti letech.

O tom, že Euromednet bude (je) jedním z Rathovým cílů, není třeba pochybovat.

Ať žije zpolitizované zdravotnictví!
Reagovat
Vesecká chce důraznější stíhání zločinů komunismu
Martin Schlemmer Pošta (9.11.2005 12:14:23)
Nová nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká chce podle plánu, jejž předložila vládě, důrazněji stíhat zločiny komunismu a zločiny proti lidskosti.
Stíhání takzvaných "starých zločinů" zařadila Vesecká na seznam šesti hlavních úkolů, do kterých se chce v nové funkci pustit. Komunistické zločiny se tak dostaly společně s korupcí, terorismem, finanční kriminalitou a trestnými činy v silniční dopravě či proti zdraví do skupiny prohřešků, na které se má soustředit největší pozornost žalobců.

Program Renáty Vesecké
Aktuálně.cz: Vesecká jmenována, chce trestat činy KSČ
Reagovat
ČSSD dostihla ODS
Martin Schlemmer Pošta (7.11.2005 22:52:49)
Podle volební prognózy, zpracované agenturou Factum Invenio, by se pouze čtyři politické strany dostaly do Poslanecké sněmovny. ODS by pravděpodobně získala 64 mandáty, ČSSD 62 mandáty, KSČM 47 mandátů a KDU-ČSL 27 mandátů (Factum uvádí odchylku 2 mandáty).
Byla by tak možná jedině levicová (ČSSD + KSČM) nebo velká koalice (ODS + ČSSD).

Tisková zpráva
Reagovat
Média vs Jiří Paroubek
Martin Schlemmer Pošta (25.10.2005 18:11:45)
Premiér Jiří Paroubek šroubuje dále svou hypotézu o spiknutí médií proti němu a proti ČSSD. Po nedělní televizní diskusi s M. Topolánkem prohlásil, že televize manipulují diváckým telefonickým hlasováním. ČSSD si hodlá od nynějška nechat provádět protianalýzy diváckých hlasování.

Více: Novinky: Paroubek: divácké ankety jsou skandální manipulací
Reagovat
Ještě ke korupci
Martin Schlemmer Pošta (22.10.2005 09:46:35)
Lidovky: Česko zrušilo návštěvu protikorupčních expertů
PAŘÍŽ 21. října 2005 - Na poslední chvíli zrušily české úřady návštěvu expertního protikorupčního týmu OECD. Takový krok ještě nikdy žádná členská země neudělala. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vyslovila "vážné znepokojení nad tím, že Česká republika nedostála svým mezinárodním závazkům".
Návštěva, která byla dohodnuta už v únoru, se měla uskutečnit 10. až 14. října. České úřady ji odvolaly 7. října. OECD je v dopise požádala, aby ji stanovily na co nejbližší termín.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun řekl, že návštěvu expertů bylo nutné odložit proto, že některé složky, které jsou členy expertní skupiny, na poslední chvíli odřekly svoji účast. Ministerstvo proto navrhlo kvůli efektivitě odložení návštěvy na pozdější dobu, dodal.


Upřesním, že se jedná o Financial Action Task Force on Money Laundering (FATF), organizaci existující od roku 1989 a přidruženou k OECD.
Reagovat
Korupce v ČR
Martin Schlemmer Pošta (22.10.2005 01:46:51)
Podle indexu vnímání korupce (CPI), zjišťovaném Transparency International je Česká republika korupcí prorostlá.
To, o čem si v zahraničí cvrlikají vrabci na střeše, se u nás jen pomalu otevírá. K řešení tohoto problému povede cesta trnitá.
Upravil/-a Martin Schlemmer 22.10.2005 07:20:12.
Důvod: Neudán
Reagovat
Krejčíř
Martin Schlemmer Pošta (22.10.2005 00:47:48)
Uprchnuvší / záměrně puštěný podnikatel Radovan Krejčíř poskytl dva rozhovory MF DNES. V prvním tvrdí, že si na jaře 2002 od ČSSD (konkrétně od S.Grosse) za 60 milionů Kč koupil místo ministra průmyslu pro poslance Hojdara, prodej Unipetrolu kazašským zájemcům a vliv na Čepro svým lidem.
Citace:
Ty peníze jsem vnímal jako investici z mé strany do budoucna. Pro své zájmy a pro své podnikatelské aktivity.[...]
-Stále používáte výraz "převedli" Čepro. Tím myslíte, zprivatizovali a v soutěži prodali vám?
-Ano, čistá privatizace.

-Čistá? Předem zmanipulovaná.
-Taková byla naše dohoda.

-Ale to je nestandardní.
-Mně nepřišlo, že je to nestandardní. Mně to přišlo z pohledu zkušeností některých mých obchodních partnerů jako standardní postup ze strany sociální demokracie.

V rozhovoru zmiňuje i zkorumpované vysoce postavené policisty.
V druhém interview mluví o svém útěku / odchodu ze své vily. Policisté podle něj hledali originál směnky, kterou podepsal S.Gross a státní zástupce Jaroslav Dolejší to pak narafičil tak, aby to vypadalo, že utekl, a aby jej mohli při útěku zastřelit.
iDnes: Krejčíř: Půjčil jsem miliony ČSSD (20.10.) (První rozhovor s Krejčířem - o směnce a korupci)
iDnes: Krejčíř: Z vily jsem neutekl, nechali mě jít (21.10.) (Druhý rozhovor s Krejčířem - o domovní prohlídce a žalobci Dolejším)

ČSSD kontruje mediálním protiútokem. Krejčíř lhal, protože v červnu 2002 učinil čestné prohlášení, že Jakub Konečný, zprostředkovatel úplatku, mu nic nedluží.
Také vám to přijde jako protiargument slabé?!
iDnes: Bublan: Krejčíř lhal. Jde jen o to, komu (21.10.)
Brání se i žalobce Dolejší. Krejčíř se mu chce pomstít za to, že proti němu vede vyšetřování. Jeho argumentace je však žalostná.
iDnes: Žalobce Dolejší: Krejčíř se mi chce pomstít (21.10.)
Reagovat
Telička
Martin Schlemmer Pošta (22.10.2005 00:40:02)
Po odstoupení Martina Jahna se Jiří Paroubek pro pražskou kandidátku snažil ulovit další rybu - Pavla Teličku, dřívějšího EU-vyjednavače přístupových podmínek za ČR, později "pomocného komisaře" zdraví a ochrany spotřebitele, nyní bruselského lobbistu. Telička je zkušený diplomat a podařilo se mu vymanit se z udice - na nabídku toho času nereflektuje.

iHNed: Na premiérovu nabídku nyní nereflektuji, říká Telička (18.10.)

Proč ČSSD nehledá pražského volebního leadera ve vlastních řadách?
Reagovat
K chřipce
Martin Schlemmer Pošta (15.10.2005 14:17:48)
Jsme svědky a obětmi obrovské mediální masáže, nazvané "Chřipka - odevzdejte své peníze farmaceutickým firmám". Pandemie chřipky Českou republiku přepadla již v roce 2004, ovšem pouze mediálně (všimněte si dat článků).
Letos se vše opakuje, a protože loni masáž moc nefungovala, přidali jsme do mediálního mixu novou komponentu: ptačí chřipku.
Je neuvěřitelné, jak dychtivě se tématu zmocnila média. České noviny, vlajková loď ČTK, zřídily speciální rubriku "Ptačí chřipka". MF Dnes píše o "smrtícím viru ptačí chřipky", Lidové noviny o smrtelné ptačí chřipce, podle Práva je "ptačí chřipka už za dveřmi".
Naočkujme obyvatelstvu strach, pak jím lze dobře manipulovat.

Dobrý, tj.neemotivní a strohý popis ptačí chřipky nabízí Světová zdravotnická organizace:
WHO: Avian Influenza
WHO: Avian Influenza - Frequently Asked Questions

O medicínských možnostech obrany píše časopis Nature:
Nature: Avian flu special: What's in the medicine cabinet?
A zároveň varuje před zneužíváním léku Tamiflu (česká státní správa se za cca 1 mld. Kč zásobila 890 000 baleními) a spoléháním jen na něj, neboť to může přimět virus k tomu, že si vytvoří částečnou resistenci.
Researchers call for more bird flu drugs
Reagovat
Kdo ovládá české zdravotnictví?
Martin Schlemmer Pošta (15.10.2005 13:39:09)
Otázka za 1 000 000 000 Kč (slovy "jednu miliardu" - jedná se o přibližný údaj):
Kdo ovládá české zdravotnictví?

a) Ministr zdravotnictví (ať už jím právě je kdokoliv)?
b) Prezident ČLK (ať už jím právě je kdokoliv; přičemž posledních 7 let je jím stále týž kdokoliv)?
c) Pojišťovny (nebo Pojišťovna)?

Omyl, žádná varianta není správná. České zdravotnictví ovládají farmaceutické koncerny. Letos si šťavnaté sousto utrhla Hoffmann-La Roche Inc.

Viz:
ZDN: Lék proti pandemii stál 290 miliónů, respektive MZČR: Nákup antivirotika TAMIFLU
ČN: Česko koupí dalších 600.000 balení léku proti ptačí chřipce
Upravil/-a Martin Schlemmer 15.10.2005 14:21:08.
Důvod: Odkaz na Roche
Reagovat
Martin Jahn nepovede pražskou ČSSD do voleb
Martin Schlemmer Pošta (14.10.2005 15:10:52)
Po velkém halo okolo kandidatury bezpartajního vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna v parlamentních volbách 2006 za ČSSD, který měl vést pražskou kandidátku, zůstaly jen novinové články. Martin Jahn se zatím otevřeně nevyjádřil, je ale velmi pravděpodobné, že jej odradil poslední vývoj v koalici a v ČSSD - silové prosazení rigidního pracovního zákoníku a příklon ke KSČM.

Samotné Jahnovo působení ve vládě bylo členy a voliči ČSSD vnímáno jako kontroverzní. Nominálně kopal za ČSSD, ideově se však přibližoval programu třetí cesty a "Nové levice", což je směr, jakým se ČSSD (zatím?) nedokázala vydat.
Martin Jahn vedl skupinu, pracující na dokumentu Strategie hospodářského růstu, který, vycházeje z doporučení OECD a eurounijní Lisabonské strategie, definoval hospodářské priority ČR do roku 2013.

ČT24: ČSSD povede v Praze do voleb nestraník Jahn (10.9.2005)
HN: Martin Jahn: Zákoník práce a mých pět návrhů (12.10.2005)
HN: Martin Jahn nebude pražským lídrem ČSSD (14.10.2005)

Strategie hospodářského růstu ČR - internetové stránky
Strategie hospodářského růstu - dokument (PDF)
Martin Jahn: Pět pilířů ekonomiky - V silách České republiky je dosáhnout v roce 2013 průměru unie
Reagovat
Je "politická arogance" stereotyp?
Martin Schlemmer Pošta (10.10.2005 20:10:10)
Nebo se zakládá na pravdě? A je arogance nakažlivá? Může se přenést z pána na kmána?

iDnes: Premiérovi řidiči zavinili nehodu, jeli bezohledně (7.10.05)
"Na silnici byly ještě zbytky ranní mlhy. Všiml jsem si, že auta přede mnou náhle začínají brzdit a uhýbat na stranu. Na poslední chvíli jsem uhnul také," říká Vít Strouhal.
"Prostředkem silnice se vyřítily tři nebo čtyři limuzíny s malými blikajícími majáčky. Jely snad stopadesátkou," popisuje Strouhal.
Povolená rychlost je tam 90 kilometrů za hodinu jako na každé jiné okresní silnici. Když Strouhal dobrzdil s vypětím sil svůj vůz, narazil do něj zezadu jiný řidič, který nebyl tak pohotový. I do něj narazilo další auto. [...]
Řidiči tří nabouraných vozů se snažili policistům vysvětlit, co se na cestě před nehodou stalo.
"Řekli, že je to nezajímá, že nebudou někde pátrat po vládních šoférech...," říká Petr Gaidečka, řidič prostředního vozu, který má nabouraný předek auta i jeho zadní část.
Za nehodu zaplatil pokutu pět set korun, stejně jako řidič, který naboural zezadu do něj. "Policisté mi řekli, že by to mohlo být klidně i víc, ale že jsou rádi, když se nehoda vzhledem k okolnostem obešla bez zraněných či mrtvých," říká Petr Gaidečka.
Řidiči limuzin čekající na vyfárání premiéra Paroubka z dolu odmítli k jízdě na letiště cokoli říci. "Nemáme čas se dívat do zpětného zrcátka," řekl jeden z řidičů.


iDnes: Policie: Paroubkovi řidiči za nehodu na Moravě nemůžou (8.10.05)
Čtvrteční nehodu v Petřvaldě na Novojičínsku, kterou podle svědků způsobila bezohledná jízda kolony premiéra Jiřího Paroubka, policie během jediného dne uzavřela s očekávaným výsledkem: řidiči vládních limuzín vůbec za nic nemůžou.
"Naši policisté vyhodnotili nehodu tří vozidel jako zaviněnou jejich řidiči, kteří nedodrželi bezpečnou vzdálenost," říká mluvčí novojičínské policie Miroslava Šálková.


Triviální otázka: Byla by se ta nehoda stala, kdyby premiérská kolona nejela kolem, nebo jela a dodržovala, řekněme, slušnou (když už ne předepsanou) rychlost?
Upravil/-a Martin Schlemmer 10.10.2005 20:12:17.
Důvod: Přidána data zpráv
Reagovat
Přibližují se ČSSD a KSČM?
Martin Schlemmer Pošta (10.10.2005 16:04:11)
Jiří Paroubek přinejmenším rétoricky komunistům jistě imponuje.
Viz například jeho obrana během kauzy CzechTek:
"Toto jádro tvoří nebezpečně posedlí lidé s anarchistickými sklony, přitom mezinárodně propojení. Provokují masivní, alkoholem a drogami přiživované silácké demonstrace proti pokojné společnosti (i když ty jsou spojené například i s emocemi vyznavačů tvrdého rocku). [...]
To není hudební nadšení, ale spíše se to podobá rizikovým adrenalinovým aktivitám, které s pomocí alkoholu i drog dokáží vytvářet nebezpečné situace pro své okolí včetně dalších tisíců mladých, kteří přicházejí s nejlepší vůlí se bavit. K tomu připojme terorizování obyvatelstva hlukem, špínou a dalšími útrapami, a to v celém okruhu sousedících obcí, jimiž tyto karavany projíždějí, a o těch v přímém sousedství nemluvě.
Přitom nutno také počítat s narušováním životního prostředí, i elementární hygieny, rizika šíření AIDS, žloutenky, salmonely atd. až po zamoření celých lokalit odpadky. Těchto zkušeností je v mnoha našich obcích více než dost.
Cožpak všichni tito naši spoluobčané nemají právo na spánek, výchovu dětí a bezpečí?
Socdem.info: Jiří Paroubek: Technaři nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé

Nebo vyjádření o médiích, jež je nutno zkrotit:
"Osmdesát procent médií je proti nám. My ani tak nevedeme válku s Topolánky a s Kalousky, protože ti na nás nestačí. Proti nám vedou válku Steigerwaldové, Mášové a jim podobní. Redaktoři České televize, kteří si pletou veřejnoprávní vlastnictví České televize se svým vlastnictvím. Já od nich očekávám korektnost. Korektnost, ne to, že nás budou milovat. Korektnost. A také říkám, že v příštím volebním období bude jeden z prvních zákonů, který uděláme, tiskový zákon, mediální zákon, který tuto zemi vyvede z tzv. balkánského pojetí, kdy si každý může dělat co chce bez odpovědnosti, k pojetí médií, které jsou v západní Evropě. Takže, 80% médií je proti nám. Je to, samozřejmě, těžký boj."
Záznam vystoupení předsedy vlády ČR a místopředsedy ČSSD Jiřího Paroubka na 3. zasedání ÚVV ČSSD, 24. 9. 2005

Z ČSSD odstoupil Stanislav Gross, KSČM vyměnila předsedu, obě strany spolu hlasují v parlamentu (což ale není žádná novina, komunistické hlasy se již častěji hodily každému), premiér Paroubek učinil v září onen obrat, kdy nejdříve hrozil rozbít koalici kvůli požadavku vytvořit parlamentní vyšetřovací komisi ke kauze Unipetrol, aby se o týden později "dohodl s M.Grebeníčkem," že komise bude.
V nedávném (i z jiných důvodů zajímavém) rozhovoru s R.Kalenskou pro LN se J.Paroubek vyjadřuje o možné povolební spolupráci s komunisty:
"Já v politice neznám žádného tichého partnera. Buďto je to vládní partner - a já jsem řekl stokrát a teď to zopakuju po sto prvé, že vládní spolupráce po těch příštích volbách mezi sociální demokracií a komunisty nepřipadá v úvahu. [...]
Já jsem také řekl své jasné představy o tom, co by komunistická strana měla udělat, aby ta spolupráce připadala v úvahu. Pokud jde například o to, aby se důsledně a jednou provždy vypořádala s minulostí, tak to vidím jako naprosto nezbytnou věc. Prvořadé jsou i určité změny v oblasti zahraniční politiky a v oblasti fiskální politiky je to naprostá rozpočtová kázeň.[...]
Komunisté projevili velkou soudnost, protože oni vědí, že společnost není zralá ani k tomu, aby oni byli členy vlády. Takže ústy svého nového předsedy Filipa vyjádřili zájem podpořit menšinovou vládu ČSSD. Oni nehovoří o své vládní účasti. Oni nedávají tento požadavek v případě, že budou mít obě levicové strany většinu mandátů. A to svědčí o jejich větší zralosti, než jakou vidíme například u antikomunistických a komunistožroutských útoků ODS."
LN: Zákaz komunistů? Politická stupidita

Zajímavá je především pasáž: "oni [komunisté] vědí, že společnost není zralá ani k tomu, aby oni byli členy vlády." Takže se jedná o vlastnost společnosti, nikoliv komunistické strany?

Každopádně jsme svědky dlouhodobé hry mezi špičkami ČSSD a KSČM, která, zdá se, má vést k legitimizaci KSČM jako systémové strany. Podaří-li se to, těžko odhadnout. Struktura členů a voličů KSČM však napovídá tomu, že tato strana má k tomu, aby se zapojila běžným způsobem do fungování politického systému, daleko.
Protestní voliči a členové, jimž strana poskytuje jistotu v pro ně turbulentních časech nepochopitelných změn, s takovým vývojem nebudou zcela jistě souhlasit.
K tématu viz Analýza KSČM pro XXXI. sjezd ČSSD.
Reagovat
Lidé vnímají ODS jako arogantní stranu
Martin Schlemmer Pošta (3.10.2005 20:05:25)
MF Dnes získala 29.9. výsledky výzkumu zadaného ODS, podle kterého strana působí na lidi arogantně a agresivně.
iDnes: ODS je arogantní, řekla straně část voličů

Zajímalo by mne:
- co zjistil průzkum o euroskepticismu ODS a postoji jejich (potenciálních) voličů k EU
- jestli byli redaktoři J.Šídlo a V.Dolejší tak šikovní, nebo jestli část výsledků někdo z ODS záměrně vypustil (což se koneckonců nevylučuje)
Reagovat
ČR, ohrožení chudobou a sociální stát
Martin Schlemmer Pošta (3.10.2005 19:27:47)
Eurostat vydal v druhé polovině září zprávu Income poverty and social exclusion in the EU25. V něm sledoval 18 statistických hodnot vyjadřujících tzv.míru sociální soudržnosti, jednou z nichž je ukazatel ohrožení chudobou. Eurostat stanovil práh ohrožení chudobou (tzv.relativní chudobu) na 60% národního vyrovnaného mediánového příjmu, což v ČR znamená příjem po sociálních transferech (penze, dávky, kompenzace) cca 7000 Kč na osobu.
V tomto ukazateli ČR zabodovala, vykázala totiž ze všech zemí nejmenší podíl obyvatel ohrožených chudobou - asi 8,1%. Tuto informaci také v titulku i v článku vyzdvihla zpráva ČTK a jelikož české deníky rády přebírají, objevila se zpráva podobného vyznění ve všech denících.
Studie Eurostatu však přinesla další zajímavé ukazatele, které by bylo škoda nechat zapadnout.

1. ČR je země s velmi nivelizovanými příjmy
- Poměr S80/S20
Poměr S80/S20 znázorňuje poměr příjmu nejbohatších 20% obyvatel k příjmům nejchudších 20%. Průměr EU je 4,6, poměr S80/S20 v ČR je třetí nejnižší - cca 3,7 (nivelizovanější rozložení příjmů má Maďarsko a Slovinsko).
- Míra ohrožení chudobou (At-risk-of-poverty gap)
Tento ukazatel vyjadřuje závažnost relativní chudoby - jak hluboko se nachází lidé pod hranicí ohrožení chudobou, aneb jak moc chudí jsou chudí.
Průměr EU jsou 22%, což znamená, že polovina lidí ohrožených chudobou se nachází pod (100 - 22 = ) 78% hranice relativní chudoby, mají tedy (78% x 60% = ) 47% mediánového příjmu.
Průměr ČR je nejnižší v EU - 15%. Řečeno jinými slovy: chudí v ČR jsou relativně bohatší než chudí v EU.

2. ČR vynakládá velké prostředky na zmírnění příjmových rozdílů
Oněch 8% obyvatel ohrožených chudobou je číslo získané až po započtení sociálních transferů (dávek, přídavků). Bez nich by bylo v ČR chudobou ohroženo 21% obyvatel.
Sociální transfery tedy redukují počet ohrožených chudobou o více než 60%, což je třetí největší číslo v EU (před ČR je Dánsko a Švédsko).

3. Chudobou jsou ohroženy více ženy než muži
Tyto tabulky nejsou zahrnuty do tiskové zprávy Eurostatu, proto je asi žádné noviny necitují. Pravdou však je, že chudobou je v ČR ohroženo 9% žen a 7% mužů.

Odkazy:
Income poverty and social exclusion in the EU25 - Issue number 13/2005

ČN: Eurostat: V EU hrozí chudoba nejvíce Slovákům, nejméně Čechům
Novinky: Chudoba hrozí v EU nejvíce Slovákům, Čechům ne
iDnes: Chudoba v EU hrozí nejvíc Slovákům, nejméně Čechům
iHNed: Podle Eurostatu je u nás "chudých" nejméně v Evropě
Upravil/-a Martin Schlemmer 3.10.2005 20:10:24.
Důvod: Překlep, překlad
Reagovat
Unipetrol, PKN Orlen a Agrofert
Martin Schlemmer Pošta (2.10.2005 13:57:26)
Běžný člověk nemá téměř šanci rozeznat ve víru mediálního spinu a křížících se zájmů různých skupin, co se děje a o co se ve skutečnosti hraje.

Fakta:
4/2004 - česká vláda přiklepla holding Unipetrol polské firmě PKN Orlen (jednalo se o druhý pokus o privatizace, během prvního v letech 2001-02 byl Unipetrol za 371 mil.euro přiklepnut Agrofertu A.Babiše, ten však od smlouvy posléze odstoupil poté, co se neúspěšně snažil ex post vyjednat výhodnější podmínky nebo nižší cenu)
8/2005 - polský deník Rceczpospolita zveřejňuje informaci, podle které se Orlen zavázal výhodně prodat Agrofertu části Unipetrolu výměnou za to, že Agrofert, lapidárně řečeno, zapojí své kontakty a zajistí vítězství Orlenu v privatizaci
Orlen měl prodat tyto části:
• 50% spol. Agrobohemie za 12,121 mil euro
• 38,79% spol. Aliachem za 6,06 mil euro
• 100% spol. Kaučuk za 57,88 mil euro
• 60% spol. Paramo za 3,62 mil euro
• 40% spol. Chemopetrol za 23,33 mil euro
Nové vedení Orlenu (přišlo v 2Q/2004) však dalo najevo, že raději zaplatí pokutu za nedodržení smlouvy (75 mil.euro), než aby rentabilní části Unipetrolu prodalo, a podává trestní oznámení kvůli nevýhodným smlouvám.
Krakowská prokuratura ohlašuje, že hodlá vyslechnout i české politiky, do záležitosti se vkládá i polská parlamentní vyšetřovací komise.

30.8.2005 - Televizní kanál Nova vysílá reportáž, na které polský lobbista Jacek Spyra tvrdí, že Stanislav Gross dostával úplatky od Andřeje Babiše.
první polovina 9/2005 - ČSSD i KSČM odmítají zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol, premiér Paroubek obviňuje KDU-ČSL z rozbíjení koalice po neúspěšném hlasování, v němž se křesťanští a občanští demokraté neúspěšně snaží prosadit vznik komise
24.9.2005 - Stanislav Gross oznamuje, že odchází na čas z vrcholové politiky, protože se proti němu rozjela mediální kampaň
30.9.2005 - J.Paroubek a předseda KSČM Miroslav Grebeníček se sjednocují na tom, že parlamentní vyšetřovací komise vznikne

Odkazy:
ČN: Aféra kolem privatizace Unipetrolu zasahuje i do Polska (přehled událostí od 4/2004 do 9/2005)
iDnes: ODS chce vyšetřovací komisi kvůli korupci (5.9.05)
BBC: PKN má za podíl v Unipetrolu zaplatit o 1,6 miliardy víc (15.9.05)
iDnes: Paroubek pohrozil lidovcům koncem koalice (21.9.2005)
ČT24: Spyra na nahrávkách tvrdí, že úplatky bral i Paroubek či Kalousek (22.9.05)
BBC: Unipetrol: premiér pojmenoval strůjce údajné kampaně (23.9.05)
Novinky.cz: Stanislav Gross odstupuje z čela ČSSD (24.9.05)
iHNed: Koalice zatím trvá, ČSSD ale žádá od KDU-ČSL loajalitu k vládě (26.9.05)
BBC: Sobotka odmítá závěry polské komise o Unipetrolu (27.9.05)
BBC: Grebeníček a Paroubek souhlasí s komisí k Unipetrolu (30.9.05)

Zahraniční ohlasy
Gazeta.pl: Polski lobbysta zatrzęsie czeską polityką? (31.8.05)
Gazeta.pl: Były czeski premier oskarża polskiego lobbystę (31.8.05)
Gazeta.pl: Czy i ile Orlen zapłaci odszkodowania? (13.9.05) (obsahuje i krátký rozhovor s A.Babišem)
Gazeta.pl: PKN Orlen dopłaci ok. 220 mln zł za czeski Unipetrol (16.9.05)
Gazeta.pl: Agrofert fires 30-day warning shot over PKN Orlen's bow (22.9.05)
Gazeta.pl: Rosyjska ropa od PKN Orlen dla Unipetrolu (30.9.05)
+ Všechny články o kauze Unipetrol na Gazeta.pl

Otázky:
Jaké jsou vazby Andreje Babiše na ČSSD, případně na ostatní politické strany?
Proč odstoupil Stanislav Gross tak rychle, když dříve několikrát prokázal, že má v takovýchto situacích hroší kůži? Kryje někoho? Potřebuje prostě zmizet?
Co sleduje Jiří Paroubek? Proč nejdříve balancoval na hraně rozbití koalice, aby se o týden později domluvil s extremistickou opoziční stranou na zřízení parlamentní komise?
Kdo stojí za vypuštěním informace o korupci na Úřadu vlády, o úplatcích Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka a Miroslava Kalouska? Je to český (Setuza?), polský (Orlen?) nebo jiný hráč?
Reagovat
<< < > >>