Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
28.září 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Polské volby 2005: Mýty a skutečnost

Diskuse k textu  |  7 příspěvků (7 - 7)

V českých médiích se během posledních týdnů často objevovalo Polsko. Bohužel většině zpravodajství chybělo hlubší pochopení zvláštností polského veřejného života, takže se většinou pouze přebírala klišé a informace vytržené z kontextu. Polská politická scéna je pro českého čtenáře dosti exotická a mechanismy fungování médií žádné hloubkové analýze problému nepřejí. Proto bych se v tomto příspěvku chtěl pokusit vysvětlit určitá paradigmata polské politiky a to, jakým způsobem se v těchto dnech projevila, spíše než popisovat jednotlivé události těchto voleb.


Číst celý text


 bez náhledu 
Polsko - poslední "heroická" země Evropy?
Adam Zbiejczuk (2.11.2005 10:50:36)
Dobrý den,
musím reagovat na tento článek - a to z pozice Poláka narozeného v Brně, který se ale aktivně zajímá o polský společenský, kulturní a politický život. Autor má samozřejmě pravdu, když zdůrazňuje, že v ČR není Polsko a dění v něm reflektováno na takové úrovni, aby si většina lidí dokázala samostatně přebrat fakta a utvořila si vlastní názor. Ale ke zkratkovitému zpravodajství českých médií přikládá ne zcela přesný obrázek polské politiky dnes.
Vítězná strana, Právo a Spravedlnost (PiS), nebyla napadána médii bezdůvodně. Požaduje obnovení trestu smrti, opírá se o podporu velmi radikálních kruhů v církvi, v zahraniční politice hrozí svými vypjatými komentáři a kroky vyvolat spíše napětí, než efektivně hájit tolik proklamované národní zájmy. Na adrese: http://www.prezydent2005.pkw.gov.pl/PZT/PL/WYN/W/index.htm si lze prohlédnout rozložení hlasů podle krajů a velikosti obce - a na stránkách GW: http://bi.gazeta.pl/im/9/2982/m2982229.jpg i podle věku a vzdělání. Myslím, že tato čísla mluví jasně: Tuska volili lidé z větších měst, vzdělaní a mladí. Nebylo jich dost (účast byla klasicky slabá) a Polsko bude proto trpět pod vládou dvou populistických rádobypravicových politiků (je to tak, protože ekonomické dělení je to, co definuje levici, nikoliv míra autoritářství - doporučuji si zasadit polské politiky do širšího rámce než jen levice-pravice, třeba tady: http://digitalronin.f2s.com/politicalcompass/) . Existuje dvojí Polsko: jedno je země chudých venkovanů, jejichž rozhled končí u Rádia Maria a cizinec je pro ně nepřítel. To druhé je moderní evropská země, která za sebou táhne ty první jako kouli na noze. Nejen že na ně vydělává, ale ještě se musí podvolovat jejich diktátu - ať už jde o zákony, vnímání historie či školství.
Také bych si dovolil autorovi článku připomenout, že podobně jako u nás, skandály a korupce se nevyhly ani jedné straně v politickém spektru: předchozí pravicová vláda AWS a UW taky nedopadla nejlíp a de facto zejména svými chybami dala levici šanci tak drtivě vyhrát (= převzít moc a v korupci pravici ještě předběhnout).
Bratři Kaczyńští představují typ obratných manipulátorů (autor mluví o jasné vizi, ale zmiňuje spíše spektakulární akce typu oslav, přejmenování ulice, mohl bych ještě dodat - zákaz průvodu homosexuálů - a mimochodem, Kaczyński v celé Varšavě prohrál), kteří jsou úspěšní u lidí preferujících jednoduchá řešení před komplikovaným vyjednáváním. A krach plánované koalice je také pochopitelný - když jako hlavní manévr PiS před druhým kolem bylo velké pozdvižení kolem faktu, že dědeček Donalda Tuska byl krátký čas ve Wehrmachtu.
Osobně se domnívám, že paradigma heroické, o němž autor píše, se projevuje nikoliv jen v USA a Polsku, ale jedná se o dlouhodobou kontraofenzívu neokonzervatismu, nacionalismu, tradicionalismu a náboženského fundamentalismu (v různých kombinacích), jejichž vliv sílí po celém světě. Je-li to odpověď euroatlantického světa na hrozby zvenčí a zjevný neúspěch multikulturalistického snu, je podle mě mylná - a jediné, čím se mohu utěšovat je, že v ČR budeme ještě dlouho odolávat. Polsko to štěstí nemá.
(adamm AT skylined DOT org)
Reagovat