Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
19.listopadu 2017
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.

Pryč s autorským právem! - Požehnání pro umělce, umění i společnost

Diskuse k textu  |  14 příspěvků (12 - 14)

Znak copyrightuUmělci vždy při vlastní nové tvorbě využívali a stavěli na dílech jiných umělců. Je vskutku velmi těžké představit si, že by díla Shakespeara, Bacha a bezpočtu dalších kulturních velikánů mohla vzniknout bez uplatnění tohoto principu svobodného stavění na dílech předků. Čeho jsme ale svědky dnes? Vezměme jako příklad dokumentaristy, kteří jsou v současnosti vystavováni téměř nezdolatelným překážkám, neboť jejich díla se nutně skládají z útržků autorsky chráněného obrazového nebo zvukového obsahu, jehož využití je podmíněno jak souhlasem držitele copyrightu, tak zaplacením náležitého poplatku. Poplatky jsou téměř vždy nad dokumentaristovy finanční možnosti, zatímco copyright dává Billu Gatesovi nebo jakémukoliv jinému držiteli autorských práv plnou moc povolovat užívání "jejich" uměleckého obsahu pouze takovým způsobem, jenž jim připadá vhodný.

Číst celý text

bez náhledu 
tady "někdo" manipuluje s vkusem lidí
Věra (1.6.2006 16:13:07)
Bez toho článku, bych na tu věc neměla názor, protože nejsem umělec. Myslela jsem si, že když je někdo šikovný, může se prosadit - třeba Divokej Bil, tři sestry atd i bez požehnání monopolu na autorská práva. Na druhou stranu to jsou světlé vyjímky, a o spousta věcí jsme ochuzeni. Díky autorským právům zajišťujícím peníze monopolům. Spíš se mi zdá, že tady "někdo" manipuluje s vkusem lidí. A tím okrádá duševní vlastnictví celého národa. Lidi zpracovávají jen to, co je jim předloženo. To je pochopitelné. Je to stejné jakko všude. Koupím si housky v pekárně na zastávce a nepůjdu o 200 metrů dál. Proč, tady to mám při cestě. Vyjímkou je cvrčovický chleba. :-) Ale kdyby ho prodávali blíž, kupovala bych ho častěji. Nemá šanci. Ta pekárnička nemůže zaplatit statisícové zalistovávací poplatky řetězcům. (to je další dovolená divnost v tomhle a nejen v tomhle státě). Ale je to podobný. To je ta totalita peněz. Kdyby tihle příživníci neměli tak neomezenou moc, Podle mě by i CD byla za babku, A nikdo by si je nemusel vypalovat. Proč bych někoho otravovala, když si ho můžu koupit za pade. A ti umělci by jich prodali podle mě 100x tolik. A hned by bylo o něco víc pracovních míst. A to je jedno s druhým. Nebo se pletu?
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (30.5.2006 15:22:24)
jirka: To mluvíte ale asi jen o zkažené smetánce popových hvězdiček, která je nejviditelnější. Právě jejich nadvláda nad veřejným prostorem je, tuším, to, co J. Smiersovi vadí a co si slibuje napravit zrušením (respektive radikální reformou pojetí) autorského práva.
Reagovat
Umělci mají stále málo!
jirka (30.5.2006 08:02:22)
Stačilo by, kdyba naši zpěváci na turné posílali techniku, protože sami tam nemusí být. stejně ani jednu skladbu nezahrají bez pleybeku. Za co tady berou ty nehorázné peníze, vždyť vlastně okrádají slušné lidi.
Reagovat