Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
8.prosince 2022
Spravujete webové stránky? Obohaťte je obsahem z Glos.
 

Zásah proti akci CzechTek 2005

Diskuse k textu  |  24 příspěvky (3 - 24)

Jedním z hlavních vnitropolitických témat se v ČR v létě 2005 stal policejní zásah proti akci CzechTek, při němž bylo 30. července 2005 zraněno několik desítek lidí. Kritici zásahu jej označovali za neadekvátní a brutální. Bezpečnostní složky a jejich reprezentanti, zvláště pak ministr vnitra František Bublan, naopak hájili policejní postup (až na údajně ojedinělé násilné excesy) a dokonce hodlají zpřísnit legislativu v oblasti pořádání podobných akcí, přičemž se odvolávají na zahraniční zkušenosti.


Číst celý text


 bez náhledu 
Martin Schlemmer Pošta (16.6.2006 22:18:15)
Johny: A já myslel, že z té hlouposti s "molotovy, sekerami a baseballovými pálkami" jsme už vyrostli.
Reagovat
To Jary
Johny (16.6.2006 22:16:36)
Milý Jary, ty nemáš co diskutovat. Seznam se se zákonem. Jsi ze zákona povinnen uposlechnout výzvy policisty, abys opustil určený prostor. Chceš-li diskutovat, musíš počítat s tím, že chytneš pár pohlavků. Když se něco semele, není čas přemýšlet, jestli jsi nevinný pozorovatel, nebo ozbrojený "technař".
Zajímavá otázka do diskuse - kde vzali "mírumilovní technaři" molotovy, sekery, baseballové pálky? To je techno? To je standardní výbava na techoparty? No, to zírám...
Reagovat
To Montag
Jary (25.5.2006 18:46:20)
Jo a proč bysme asi tak měli odcházet,dyž ta louka byla pronajatá a všechno bylo vyřízený. Když to tak vezmeš tak nás neměli co vyhazovat!!!!!
Reagovat
XXxmish (14.4.2006 20:44:07)
TO LEXA: bez problému. hip-hop kemp?Běhaj tam 14ti letý děti, zfanatizovaný heslem HIP-HOP a přitom ví ve svým věku o tomhle stylu života docela hovno...Hlavně že jsou IN, TVRDÝ RAPEŘI, kšilty nakřivo...Komerčnější akce, než byl HIP-hop kemp 2006 v Čechách nejspíš ještě neproběhla.Nechali jste litr, ještě než jste tam vlezli. Organizace jak na dětským táboře, snad ta večerka byla o trochu protáhlejší. Organizátoři nejvíc vykešovali - tudíž i státní kasa (což o czechteku se říct určitě nedá), vše legal, pod kontrolou, povolený, zabezpečený... Czech tek je nelegal, coz je asi ten prvni problem, teda louka letos legal byla, ale to stejně moc nepomohlo...politicky připravená akce obestřená stovkou zbytečných lží a zhacením spousty mladých duší, kteří si "vodní děla" na území týdle zkurvený republiky pamatujou tak maximalně matně z 89 z Václaváku, ale je vidět, že se to moc nemohlo, TEKNO je o svobodě, k tý má pan Paroubek ještě daleko.Policejní stát.myslim, že bylo na desítky jiných řešení než tohle.Ale pan demagog dosáhl toho, co chtěl...Ve francii a VB mají zákon proti teknu, ale jsou taky s tou politikou trochu jinde než my. Když jsem tam viděla dvouletý frantíky jak brutálně brečej, protože maj oči od slznýho plynu, a jde proti nim na tisíce robokopů s nápisem policie, tak chudáci asi nechápali...Sem ráda, že jsem zažila ty leta před tím, protože bohožel TEKNOKULTUŘE, jako takový v Čechách už odzvonilo...Škoda...P.s.: Paroubku, tady není spriengfield...plnou parouBECK.., co třeba rovnou - kdyby hrozil zákon X teknu, mohli by i udělat zákon X dechovce....Byla by to jen o něco menší ostuda, než letošní zátach...TEKNO NENÍ ZLOČIN!
Reagovat
lexa (14.4.2006 12:22:58)
může mi někdo vysvětlit,proč v hiphop kempu nikdo neviděl takový problém jako v czechtecu??Všichni to,že se koná nějaká hiphop párty přešli bez pozastavení,ale každá technopárty leží všem v žaludku...netvrdím,že technaři jsou chudáčci bez viny,ale to jak se zachovala policie bylo jako hon na stonásobné vrahy a ne na mladé lidi,kteří pouze uznávají techno hudbu..
Reagovat
Montag (14.4.2006 11:43:22)
Všm zastáncům czechteku: Všichni měli možnost se v klidu rozejít. Tak jako jsem to udělal já. Co sakra čekáte když neuposlechnete policejní výzvy? Že vás budou policajti donekonečna přemlouvat? Buď jste tak blbí, nebo naivní. Co mně však zaráží nejvíce je fakt že se v politice najdou lidé, kteří nepodporují policii. To je v západním světě naprosto nemyslitelné. Politik nemůže podrývat autoritu někoho kdo dohlíží na dodržování práva. U nás je to ovšem tím, že ODS si chtěla přihřát opoziční polívčičku. Kdyby se tohle stalo v Británii, kde jsem pár let žil, tak by si takový politik už ani neškrtnul.
Reagovat
shot (14.4.2006 06:40:31)
TECHNO NENI ZLOCIN
Reagovat
Milan Dian Pošta (3.3.2006 10:56:30)
Hmm, tak si to tu pročítám a překvapuje mě to. čekal jsem nestranné hodnocení, analýzu a místo toho jasné stranění a nálepkování protivníků. Není tohle důvod k zamyšlení.

Už samotný článek, nad kterým se rozpoutala diskuse je tendenční. Ono ostatně dohledat jakékoliv nestranné informace je prakticky nemožné. Média si pokračují ve své soustavné mediální masáži proti policii ... protože to se dobře prodává ... a ty druhé je potřeba očernit taky, protože i to se dobře prodává. IMHO tahle mediální kampaň by ztála za pozastavení, protože apriori negativní vztah k policii je škodlivý, prtože jednak potřebujeme silnou policii, protže náš právní ani zvykový pořádek nám neumožňuje se bránit proti bezpráví a navíc slabost policie způsobuje eskalaci konfliktů.

Pochopitelně celá akce byla zlameřená. Naše policie takovéhle věci dělat neumí (jde o to jestli máme stát o to, aby bylo to vůbec bylo třeba). Každopádně se státní správa obecně potýká s krizí managementu ještě prohloubenou tím, že jsme díky socialismu vpadli do svobody naprosto nepřipraveni a kalsická struktura řízení začíná být v současných podmínkách naprosto nefunkční. Tristní je zasahování politiků do věci policie, normální občan musí mít z médii pocit, že ministr vnitra řídí policii, což naprosto odporuje tomu, jak by to fungovat mělo. Policie tedy zásah nezvládla.

Co se týče oprávněnosti zásahu, mám dost zkušeností s pořádáním větších akcí, abych věděl, že pronájem pozemku prostě nestačí. Ani na svém vlastním pozemku si nemůžu dělat, co chci. A nevidím jediný důvod proč by měli mít v tomto směru technaři nějaká privilegia. Právní stránka věci byla naprosto nedotažena a prezentace policie byl jeden velký zmatek (ale IMHO nikoliv lži), policie do střetu vstupovala již s předpokladem, že bude třeba akci zastavit. A přesto v intuitivním rámci zásah oprávněný byl, protože k porušování práv a norem skutečně docházelo i když samotný zásah také nebyl proveden v souladu s právem (ale mohl být, pokud by pyla právní analýza a řízení provedeno korektně).

Otázkou je jestli alespoň na intuitivní úrovni byli technaři vedeni záměrem právo porušovat nebo jestli ho porušovali mimovolně. IMHO někteří, i když pravděpodobně ne většina, tam přijížděli připraveni a střet s policií a se záměrem se s ní střetnout. A zdá se mi opravdu nepravděpodobné, že by o tom zbytek nevěděl. Spíše předpokládali, že policie bude mít strach jednat. Jsem přesvědčen, že i ty, kteří tam jeli opravdu jen kvůli tančení by těšila bezmocnost policie. Problém je ovšem v tom, že police je ze zákona oprávněna zasahovat do práv lidí a i v případě, že postižený má pocit, že policie překračuje svoje pravomoci nemá žádné prostředky na obranu a je povinen uposlechnout výzvy. Pokud to neučiní vystavuje se jednoznačnému riziku, že se mu něco stane. Náhrady za nespravedlivé jednání se lze dožadovat potom. Není jiná šance než vycházet z toho, že civilista nemá dostatečné právní a taktické hodnocení situace (nehledě na to, že ten který ho má se jen stěží bude chovat nerozumně).

Překvapuje mě, že je to v médiích prezentováno jako spor policie s technaři a při tom je to spor mezi technaři a obyvateli toho postiženého místa. I v tomhle směru média selhávají a mimovolně přistupují na stanovisko technařů.

Pochopitelně, že se tohohle problému účastní maloměšťácká iracionální xenofobie a princip NIMBY, ale je mi nepochopitelné, proč dochází i v nezůčastněných kruzích k polarizaci, škatulkování a démonizování protivníka. Protože stěží se dá někde najít objektivní hodnocení, jaký díl lidí hodnotí tuto událost z iracionálních důvodů a jaký díl z racionálních důvodů. Naopak se mi především v této diskusi (a je tak postavena i zpráva) zdá, že rozum je stavěn na stranu technařů a druhá strana je nálepkována nerozumem. Myslím, že poctivě vzato by měly být nejprve rozlišeny argumenty rozumné a nerozumné a to na obou stranách sporu a měly by být náležitě prezentovány. To, že se tak nestalo je selháním médií (u nich se není co divit, těm jde jen o prachy) a komentátorů, kteří místo, aby poctivě uchopili látku (ve které nepochybně nejsou zůčastnění) si přihřívají svoji politickou a ideologickou polívčičku.

Myslím, že policie v tomhle případě jako obvykle ukázala, že některé věci jsou nad její síly, ale zásah dopadl celkem dobře, v tomhle počtu tam mohli být klidně desítky mrtvích a to jak z nezvládnutí situace tak z ideologických důvodů. Takže díky za to, že naše policie je aspoň takováhle (a dost možná to bylo jen štěstí). A tak jediné co je mi opravdu nepochopitelné je překvapení těch technařů, že je někdo zbil. Myslím, že způsobem jakým to organizovali to jednoznačně provokovali, nehledě na to, že věděli o tom, že je jednoznačný pokyn shora tvrdě zasáhnout. A touhle větou nehodnotím, spíš by mě zajímal způsob jejich uvažování. Když mě chce někdo zmlátit, tak si dám bacha. K čemu mi pak bude, že jsem byl v právu. Mám z toho pocit, že technaře totiž zajímají jediná práva a to ta jejich, jenže takhle to ve společnosti může těžko fungovat. Lidi se buď domluví nebo poperou. A když staví na tom, že se domlouvat nechtějí, tak se s nimi dá těžko jednat.

Tahle akce nebyla totiž nebezpečná tím, že by se tam braly drogy nebo že by styl hudby byl nepřijatelný, tyhle argumenty můžou stěží obstát. Ta akce byla nebezpečná tím, že povzbuzovala v lidech pocit, že pokud se někam sejdou v dostatečném množství, tak s nimi nikdo nic neudělá. Oni se svým množstvím pokoušeli vydírat. A myslím, že je zájmem jakéhokoliv normálního člověka, aby byly vymezeny hranice. Aby síla nevítězila nad nad právem.
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (16.2.2006 11:12:31)
Janek Wagner: Dobrý den, souhlasím s vámi v tom, že se jedná o jedno ne-li z největších, pak jednoznačně z nejviditelnějších polistopadových selhání policie. Co mě na tom nejvíc zaráží, jsou právě ty lži, kterými nás policejní mluvčí bez mrknutí oka oblažovali, a naprostá neschopnost policie celé selhání nějak reflektovat a poučit se z něj. Místo toho - zatloukání, šetření s výsledkem "žádný zákon nebyl porušen" atd.
Zprávu pana Motejla jsem nečetl, takže se nemůžu vyjádřit.
Reagovat
Bojíme se si přiznat, že už teenagerům nerozumíme a jsme netolerantní. Bohužel zásah byl především důkazem totálního selhání právního státu.
Janek Wagner Pošta (15.2.2006 21:30:17)
Zásah proti CzechTek 2005 mě vytočil víc, než cokoliv jiného v poslední době. Lži a zneužití moci od samého počátku, bezdůvodné násilí, selhání policie, státního zastupitelství, samosprávy, i médií, atd. atd. prostě svinstvo od začátku až do konce. A nepotrestané svinstvo. A zřejmě další nikdy nepotrestané svinstvo, jakých tu už bylo za posledních 60 let víc než dost. Motejlova zpráva je sice nyní vyzdvihována, ale když tak renomovaný právník použije termín "okupace pozemku", beru to jako signál o jeho rezignaci. Možná i úmyslný.
Reagovat
CzechTek Aktuálně...
Czech Tek (13.2.2006 15:06:14)
CzechTek WebLog - Aktuální vývoj situace...
Reagovat
Zuzana Marie Kostićová Pošta (17.1.2006 22:53:29)
Monika: Milá slečno/paní Moniko, mluví z Vás rozhořčení člověka, který si představuje Czech Tek jako schůzku anarchistů a rváčů, kteří samými roupy neví, co dělat, a tak vyrážejí užít si s "arzenálem".

Myslím, že špatná pověst Czech Teku může pramenit i z toho, že část lidí ztotožňuje "street party", které před několika lety nechvalně prosluly násilnými činy jejich účastníků, a tento vcelku neškodný hudební festival (či spíše improvizovaný sraz). Už sám fakt, že celá akce se odehrávala a vždycky odehrává na odlehlém místě, nikoli ve městě, ale někde na louce, zpochybňuje vaši "teorii dlažebních kostek". Neumím si představit, na co by kdo chtěl na takovém místě útočit. Snad na trávu nebo na les?

Cílem drtivé většiny účastníků Czech Teku, troufám si tvrdit, bylo užít si, zatancovat si a zase spokojeně odejít domů. Pokud by bylo účelem protestovat nebo ničit, ujišťuji Vás, že by se akce spíše konala na nějakém velkém náměstí v Praze nebo v Brně, kde by se jí dostalo pozornosti mnohem víc. Volbou místa naopak účastníci každoročně naznačují, že se jedná o polosoukromou party.

A pokud považujete Czech Tek za akci, která měla za cíl vyprovokovat policii k zásahu a pak se pěkně poprat, ujišťuji Vás, že se mýlíte. Shodou okolností znám několik účastníků CT05 osobně a žádný z nich se tam nejel rvát - všichni si přijeli zatancovat a byli nesmírně zklamaní a zděšení způsobem, jakým policie rozprášila vcelku neškodnou taneční zábavu, která je společensky nebezpečná snad jen tou trochou drog a alkoholu, které se při ní zkonzumují, a hlukem, který dva dni obtěžuje místní lidi. Což je společenská nebezpečnost rovná průměrnému rockovému festivalu typu Rock for People, který - snad pro vás trestuhodně - také nikdo nerozhání vodními děly.
Reagovat
Monika (15.1.2006 23:22:43)
Naprosto nesouhlasim a myslim že zasah byl naprosto adekvatni.Myslim si že když se jdu bavit tak do me vybavy nepatři dlažebni kostky a jiny arzenal..Ti kteři viděli že akce konči tak se zbalil a odešli zustali tam jen ti co se chtěli rvat!A měli dostat ještě vic.Nechapu jak je muže nekdo obhajovat! Odsouzeni byli jen "tanečnici"žadny policista ! Držim palce naši policii a dpufam že nas bude časem snad vic!!
Reagovat
Skvělý článek
shm8 (9.12.2005 16:59:30)
Moc děkuji autorovi za ten článek, konečně něco uceleného viděného mýma očima .)
Reagovat
Internet a nový svět ?
suttek (31.10.2005 07:59:36)
Martin Schlemmer:
Nepřeceňoval bych význam internetu. Zvláště ne v Česku. Internet bežně používá stále malá část populace, větší část čerpá "informace" převážně z TV, případně z tištěných medii. Používání Internetu také vyžaduje aktivitu a jistou zdatnost ze strany uživatele, na rozdíl od pasivního a pohodlného čumění na bednu. Chci tím jen říct, že nelze čekat nějakou internetovou revoluci. Medialní prohru odpůrců zásahu policie proti Czechteku, je možné vysvětlit mimo jiné i přeceněním významu internetu v mediální válce.

viz.

CZECHTEK POMOHL ČSSD- Sněmovnu by dnes ovládla levice
HN.IHNED.CZ 23. 9. 2005 00:00
...
Nejlépe to lze dokázat na dosud utajovaném průzkumu preferencí, který Factum prováděla ve dnech, kdy vrcholila kauza CzechTek. Společnost však odmítla srpnové výsledky zveřejnit. Kauza prý data zkreslila a neodpovídají skutečnosti. Zpětně je zřejmé, že se tak stalo. "Pozice všech hlavních stran se v době dotazování zásadně měnily den po dni," píše se v průvodní zprávě.

CzechTek se odehrál poslední červencový pátek v Mlýnci na Tachovsku. Z politických přestřelek a protestů v prvním týdnu po akci vyšla podle Factum vítězně levice. ČSSD podporovalo téměř 30 procent, KSČM více než 20 procent voličů. Sázka na to, že akcí proti příznivců techna padne do noty většině obyvatel, kteří dlouhodobě považují za největší problém současnosti kriminalitu, Paroubkovi alespoň v prvních dnech vycházela.

Lidé svou přízeň ovšem přerozdělovali den po dni: víceméně podle toho, jak velký prostor dala média té které straně. Například v sobotu, kdy lidé od rána věděli, že se policisté střetli s technaři, měla velký prostor ODS. Ta označila zásah za nepřípustný a její podpora se překročila čtyřicet procent.
V neděli byla v médiích slyšet více ČSSD: premiér kritizoval technařskou subkulturu, hovořil o nutnosti chránit majetek poctivých lidí - a na čtyřicet procent podpory zase téměř dosáhla ČSSD.

http://ihned.cz//2-16883420-002000_d-a8

Co dodat ??? !!!
Reagovat
Lži, internet a "nový svět"
Martin Schlemmer Pošta (26.10.2005 12:21:51)
Během kauzy CzechTek se veřejnosti lhalo tak výrazným a zároveň průhledným způsobem, že to snad v polistopadové éře nemá obdoby. Lhalo se stejnou měrou těm, kdo se zásahem souhlasili, i těm, kdo proti němu protestovali.
Některé nejmarkantnější protichůdné nebo lživé výroky zaznamenala tato stránka.

Mám za to, že se jednalo o první veřejnou kauzu, do které velmi významným způsobem zasáhl internet. Vyrojilo se nesmírné množství internetových stránek s argumenty pro a proti, spousta lidí svůj názor vyjadřovala veřejně - právě na internetu. Ale hlavně se přes internet, pokud se nemýlím, kompletně organizovaly protesty proti zásahu.
To považuji za zcela nejdůležitější poselství celé kauzy - signál, že nové médium formuje společnost i politiku a je třeba s ním počítat. Někteří politici (a především ti starší se pohybují ve vzahu k internetu mezi skepsí a strachem) to pochopili.
Například Petr Pithart v senátní rozpravě mluví o "novém světě" (a jsem to jen já, kdo v jeho projevu cítí obavu z neznámého?):
Tady se prostě setkal tradiční svět hierarchií, to je svět, ve kterém žijeme a na který jsme zvyklí, a svět, který je vytvořený internetem a je plochý. To adjektivum neznamená nějaký soud, není to nedostatek, není to konspirace, je to prostě svět sítí. Ale tím vzniká nečekaná asymetrie světa hierarchizovaného a světa sítí, který se vyznačuje anonymitou, nedefinovatelnou odpovědností, ale to nejsou odsudky, to je jiný svět, ve kterém mnozí lidé chtějí žít a už žijí.

Zdroj: Senátní rozprava k postupu Ministerstva vnitra ve věci zásahu proti účastníkům CzechTek

Ne, že bych souhlasil s jeho vývody ohledně hierarchií, cituji pouze jako ilustraci toho, že se rodí něco nového. Něco, co přinese ještě mnoho zajímavých změn.
Reagovat
Maloměšťáctví v české společnosti a politice
Martin Schlemmer Pošta (26.10.2005 11:53:53)
Ano, maloměšťáctví (skutečně výstižně shrnuté ve větě "dělají bordel a fetují") je nejlepší popis nikoliv nevýznamné části veřejného mínění:
Chceme hlavně klid, nic, co by se vymykalo, známý smrádek na svém známém sídlišťátku.

Přes plno řečí o toleranci se Češi nenaučili nejen vycházet se (sílícími) etnickými minoritami, ale ani respektovat subkultury ze svých (tj.bílých, českých) domácností; velká část české společnosti se po CzechTeku ukázala jako maloměšťácká se všemi negativními konotacemi, které to s sebou přináší.
Pozor, tím vůbec nechci hodnotit různé argumenty pro a proti technoparty nebo pro a proti policejnímu zásahu, každý nechť je zváží sám; ale maloměšťácký etos od diskuse a společnému vážení argumentů zásadním způsobem odrazuje.

Mluvčím tohoto přístupu byl (a je) podle mého názoru Jiří Paroubek. Kopíruji z jiné diskuse:
"Toto jádro tvoří nebezpečně posedlí lidé s anarchistickými sklony, přitom mezinárodně propojení. Provokují masivní, alkoholem a drogami přiživované silácké demonstrace proti pokojné společnosti (i když ty jsou spojené například i s emocemi vyznavačů tvrdého rocku). [...]
To není hudební nadšení, ale spíše se to podobá rizikovým adrenalinovým aktivitám, které s pomocí alkoholu i drog dokáží vytvářet nebezpečné situace pro své okolí včetně dalších tisíců mladých, kteří přicházejí s nejlepší vůlí se bavit. K tomu připojme terorizování obyvatelstva hlukem, špínou a dalšími útrapami, a to v celém okruhu sousedících obcí, jimiž tyto karavany projíždějí, a o těch v přímém sousedství nemluvě.
Přitom nutno také počítat s narušováním životního prostředí, i elementární hygieny, rizika šíření AIDS, žloutenky, salmonely atd. až po zamoření celých lokalit odpadky. Těchto zkušeností je v mnoha našich obcích více než dost.
Cožpak všichni tito naši spoluobčané nemají právo na spánek, výchovu dětí a bezpečí?"


Shrnuto: Dělají bordel a fetují.
Reagovat
Czech Tek v maloměšťácké perspektivě
Zuzana Marie Kostićová Pošta (26.10.2005 02:38:23)
Osobně mě velice zaujaly především "měšťácké reakce", o kterých se zmiňuje článek (velice trefné pojmenování). Je zajímavé, že právě současná střední generace, ovlivněná beatniky a květinovými dětmi (byť jistě ne v tém míře, jako západní Evropané nebo Američané) projevila tak masivní a silný odsudek účastníků CzechTeku. "Dělají bordel a fetují" je velmi přesně vyjádřeno, jak se nahlíželo na CzechTek ve velké části českých domácností. Reakce na zásah a zejména na kritiku zásahu pronikly i do médií, která se jindy zabývají zcela jinými záležitostmi. V tomto konkrétním případě to byla Story - nebo možná Šťastný Jim, nevím. Leželo to matce rozložené na stole a já při procházení kolem zahlédla slovo CzechTek. Když jsem se sklonila, abych se podívala, co takový časopis může proboha o této akci psát, nalezla jsem drobnou glosičku, kterou bych ráda parafrázovala:

"Pravda O CzechTeku: Chudáci policisté tam stáli ve strašlivém vedru, oblečení povinně do těžkých, dusivých uniforem, s maskami na obličeji, pot se z nich jen lil. Museli se přitom dívat na tančící a fetující rozmazlené haranty, kteří po sobě spokojeně stříkali vodou. Řekněte, vy byste je nezmlátili?"

Bohužel se mi nepodařilo dohledat na internetu přesné znění tohohle textíku.

Bez ohledu na to, jestli jsme příznivci zásahu, nebo ne, je rozhodně do nebe volající, že si něco podobného může jakýkoli časopis dovolit napsat, nezáleží na tom, jestli je odborný, neodborný nebo bulvární. Na druhou stranu, je to užitečná sonda do duše "obyčejných lidí". Co mě totiž zaráží zdaleka nejvíc, je fakt, že si většina příznivců onoho plátku, kteří si při čtení pochvalovali, jak se Jim/Story trefil/a do jejich názoru, neuvědomuje, že se klidně mohlo jednat o jejich vlastní děti. Obraz "technaře" jako feťáka na okraji společnosti je nesmírně rozšířen, málokdo ví, že se ve skutečnosti jedná často o nadané středoškoláky, perspektivní vysokoškolské studenty, špičkové umělce a designéry i mladé intelektuály. Myslím, že za zásahem proti CzechTeku nestála nějaká policejní zlovůle nebo absolutistické sklony premiéra Paroubka, ale především obecně rozšířená nesmyslná představa, zpodobující členy této subkultury (nebo spíše těchto subkultur - nebyli tam jen technaři, ale fanoušci psytrancu a dalších žánrů) jako spodinu společnosti, která je nebezpečná sobě i ostatním.
Reagovat
Příspěvek byl smazán
Anonym (26.10.2005 02:36:33)
Tento příspěvek smazal/-a Zuzana Marie Kostićová 26.10.2005 02:38:57.
Důvod: Opět jsem se před odesláním příspěvku zapomněla přihlásit..
Reagovat
poznamka a odkazy
suttek suttek@centrum.cz (22.10.2005 10:20:28)
Celkem vecny clanek.
Jen k aktualni situaci ve Francii, ktera upousti od represe.
viz.
Dopis francouzskeho ministra vnitra k problematice freeparties z 26. 9. 2003
http://www.blisty.cz/2005/8/10/art24499.html

stale aktualni informace na http://www.czechtek.bloguje.cz

Dalsi vecne info:

Czechtel - O co vlastne ide ?
http://czechtek.site.cz/cztek-2005.pdf

ANALÝZA jako svědectví i příspěvek k vyšetřování policistů
CzechTek 2005: Zákon platí pro velící důstojníky, tiskovou mluvčí i pro mužstvo
Štěpán Kotrba
http://www.blisty.cz/art/24480.html
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (22.10.2005 01:27:50)
Adam Perutka: Ano, máš pravdu, chtěl jsem na to upozornit, ale předběhl jsi mě. Zatímco pojem "techno" označuje víceméně konvenční hudební styl, "tekno" se vztahuje k alternativní subkultuře, která se vůči technu vymezuje a je úzce spojena s kulturou DIY (Do It Yourself), zmíněnou v článku. Pokud někdo doplní přesnější rozdělení, budu jen rád; nejsem znalec.
Více se o technu a teknu lze dočíst třeba v článku Techno rebelové: Vznik techno scény a její vliv na českou alternativní kulturu.

Jo a díky za odkaz na další zajímavý článek a za službu pro čtenáře Glos ;-)
Reagovat
Adam Perutka Pošta (21.10.2005 22:51:35)
děkuji za článek. v této souvislosti bych rád upozornil na velmi dobrý a obsáhlý článek Michala Nanoru "CzechTek: symbolická válka" (vyšel v MfDnes 8.10. K nalezení bohužel jen po registraci v systému http://mfdnes.newtonit.cz/default.asp?cache=821529). Je to reakce na články Jana Kellera a dalších, hlavně ale zasazuje Tekno kulturu do soci-kulturních souvislostí.
PS: pššš, pro čtenáře glos je článek k přečtení na http://rapidshare.de/files/6580727/Michal_Nanoru_-_CzechTek-sybolick__v_lka.zip.html :-)

a malá technická poznámka ke článku: techno je něco zcela jiného než tekno (či tekkno)
Reagovat