Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
4.prosince 2022
Spravujete webové stránky? Obohaťte je obsahem z Glos.
 

Je nový Superman homosexuál? - Zuzana Marie Kostićová

Publikován 3.srpna 2006, text čítá cca 1657 slov. 9733 přečtení  |  7 reakcí

Před několika dny přišel do kin další útržek dlouhé ságy o létajícím nadčlověku v modrém trikotu, jenž brázdí oblohu v nekonečném boji se Zlem. Nový film znamená novou supermanovskou etapu s novými herci a novými luxusními digitálními efekty; obliba superhrdinů zřetelně neustává a popularita filmů natočených podle komiksu naopak neustále stoupá.

Nový Superman je však z poněkud jiného těsta. Lidský rozměr a uvěřitelné charisma výkonu Christophera Reeva odešly spolu s ním na věčnost a nový Superman Brandon Routh, byť se snažil Reeva hodně citovat (alespoň podle svých vlastních slov), dodal filmu poněkud jiný rozměr. Nespočívá to ani tak v hereckém výkonu, ba spíše naopak: Routh ztvárnil Supermana překvapivě odcizeně a chladně, nepříliš lidsky, byť měl ve scénáři občasné projevy emocí, zejména v okamžiku, kdy se hlavní hrdina dozvídá, že jeho milá Lois má dítě a žije s jiným mužem. Tomuto dojmu pak silně napomáhá digitální technika - hercův obličej zcela jistě prošel nejen pečlivým líčením a česáním, ale nepochybně i detailní retuší, domalováním, renderem a dalšími procesy, které z něho udělaly antickou sochu dokonalé mramorové krásy. Tak dokonalé, že bulvární média, zejména nejrůznější internetové pomlouvačné plátky, začala ihned trousit zvěsti o tom, že Routh touží být krásnější než jeho filmová partnerka Kate Bosworth v roli Lois Lane a že celkový dojem z filmu je krajně čtyřprocentní. Muži naopak odcházeli z kina zklamáni tím, že drsná a nebojácná reportérka Lois se změnila v ustaranou matku zbavenou iluzí. Její životní kopance jsou ostatně symbolicky znázorněny hned na začátku filmu při pádu letadla, ve kterém by si, být skutečnou ženou a ne filmovou postavou, zcela jistě zlámala hned několik desítek kostí, ne-li rovnou vaz. Dosavadní bezohledná a ostrá amazonka je najednou malá a unavená žena pochybující o vlastních citech a potácející se mezi životní láskou a strachem z opětovného zklamání. Můj vlastní manžel celkem otráveně konstatoval, že tohle přece není žádná Lois Lane.

Jinými slovy, Superman je středobodem celého filmu pouze zdánlivě, vizuálně. Jeho postava neprojde žádným vývojem, když pomineme snadno předvídatelné výkyvy ve vztahu k Lois. Dívka ustupuje do pozadí, Bosworth však naopak docela věrohodně ztvárnila její marnou obranu před vztahem k osudovému muži. Co s tím? Výsledek je jediný: Routh vytvořil plochou bytost s božsky krásnou nehybnou tváří, Lois se stala obyčejnou ženou a její sex-appeal tím doznal značných kvalitativních změn. Verdikt bulváru: Superman je krásnější než Lane, pozor na to, je snad Superman homosexuál?

SupermanHlavní problém bude nejspíš v tom, že se průměrný muž prostě nedokáže ztotožnit s někým tak odlidštěným a absurdně dokonalým. Ani druhé Supermužovo já, Clark Kent, není takový politováníhodný smolař, jakým byl za Christophera Reeva. Spíš je obrazem mužného odříkání a hrdinského sebeovládání, osamění, kterým musí nadčlověk platit za svoje božské schopnosti ve službách Dobra. Routh nedává k dobru žádné pocity, žádné ponížení, trpkost nebo sebezapření. Všechny scény, kde má být pro smích, působí spíše dojmem, že Kent má vše dokonale pod kontrolou a sám si pouze úmyslně kazí vlastní image.

Naopak lidskost Lois pokročila silně směrem k lepšímu. Snad budu mluvit za většinu žen, když se doznám, že mi bezohledná sexy holčina z předchozích dílů nebyla nikdy sympatická. A že bych se s ní mohla ztotožnit? Zcela nepochybně ne. Nová Lane je však naprosto pochopitelná žena v životní situaci, kterou tak či onak zažila prakticky každá: někdo jí ublížil a teď se zuby nehty snaží nepoddávat se smutku a marným vzpomínkám a vemlouvat se do citů snad plošších a méně dramatických, leč též bezpečnějších a méně destruktivních. Je to žena z masa a krve.

Můžeme si naproti tomu položit otázku, z jakého materiálu je ukován Routhův Superman. Zatímco na muže snad působí nevěrohodně a vykonstruovaně, z ženského pohledu je tomu jinak. Routh svoji roli nehraje tak, že by sugeroval menšinovou sexuální orientaci, spíš naopak - vzdaluje se pouhé přízemní sexualitě a směřuje do říše idejí, do snů. Nový Superman je velice blízko archetypům dokonalého muže, k nimž chlad, emoční klid a vzdálenost od světa neoddělitelně náleží. Patří do stejné sorty představ, jako jsou přísloveční snoví rytíři na bílých koních, kteří se zjeví odnikud, zachrání princeznu a zase zmizí, zanechávaje po sobě naději, že se snad ještě někdy objeví a učiní hrdinku svou ženou. Routh zdařile ztvárňuje archetypální bytost a neuvěřitelně dokonalá (byť z velké části nejspíš digitální) krása jeho tváře i těla celý dojem jen završuje. Objevuje se jako snový přízrak, který nepatří do světa lidí, je vždy dál než na dosah, ale přece dost blízko, aby žena toužila vztáhnout ruku a zkusit se dotknout. A tím se nemyslí jen fakt, že filmová postava je mimozemským polobohem, který se v polospánku vznáší nad světem hotov přijít na lidem pomoc. Ani nemám na mysli neskutečnou sílu a nezranitelnost; hlavním momentem jsou tu právě vzdálené, jakoby skoro ne-lidské emoce, klid, pevnost mysli i v nejdrtivějších zklamáních. Routh nedovoluje svojí postavě, aby své city prožívala naplno, jen tak trochu doutnají pod povrchem, ale působí nepřesvědčivě snad právě proto, že doutnají až příliš hluboko a bezpečně je překrývá nezlomná vrstva supermužova odhodlání. Je otázkou, nakolik je si herec vědom neskutečnosti své postavy a nakolik vědomě on či režisér pracují s archetypem, kterému jungovská psychoanalýza říká animus. Jisté je jen to, že výsledek má drtivý účinek.

Jsme snad až příliš zvyklí vídat na stříbrném plátně postavu femme fatale, neskutečné krasavice, která ale nemůže obstát před kritickým zrakem normální ženy. Není žádný problém vidět Angelinu Jolie (která mimochodem z hereckého hlediska podává podstatně horší výkony, než jaký podal zde Brandon Routh) jako Laru nebo Mrs. Smith, s nimiž se běžná žena nemůže ztotožnit ani kdyby se snažila a které naopak mohou budit v ženském pohlaví často silné pocity iracionální antipatie (ze stejného důvodu, z jakého budí Routh v mužích pochybnosti a pokrčení ramen). Společnost si uvykla neposuzovat věrohodnost ženských postav, pokud mají dostatečný erotický náboj. Jakmile se však situace obrátí a místo femme fatale se na obrazovce objeví homme fatal, začne se automaticky spekulovat o homosexuálních narážkách. Lze to svým způsobem pochopit. Velcí a neproblematicky přijímaní mužští hrdinové jsou obvykle dokonale přítomni v ději svého filmu, hýbou jím, tvoří středobod dění. V Supermanovi na sebe tuhle aktivní roli strhuje skvělý a věrohodný Kevin Spacey jako Lex Luthor, hlavní hrdina zůstává ve filmu v podstatě neúčastně. O to silněji působí podvědomé proudy. Snad každá žena sní o nějaké obdobě polobožského zachránce, jeho unikavost a nedostupnost pak zvyšuje její touhu po něm, povzbuzuje snění. Film naléhavě zve, aby divačka po odchodu z kina sama v sobě prožila něco, co se ve filmu neodehraje, totiž konečné a fyzické propuknutí lásky mezi hlavními hrdiny. Má to usnadněné tím, že si dokáže sama sebe snadno představit jako Lois Lane.

Hlavní superhrdinské filmy posledních let jsou Spiderman, Batman a Superman. Zatímco Tobey Maguire jako pavoučí muž dokonale prožívá svá váhání, pocity viny a špatná rozhodnutí a Christian Bale statečně zápolí s fobiemi a hrůznými vzpomínkami, Brandon Routh se jen zjevuje, aby zasáhl, vykonal dobro a zase zmizel. Pochybnosti, strach, bolest, emoce - to vše přehrál režisér na druhou stranu, na stranu ženy. Ať už záměrně nebo náhodou, obrátil tím důraz, aniž by prohazoval role. V Supermanovi tak vznikl stranově převrácený odraz běžného filmu zrcadlící s překvapivou intenzitou naše kulturní a genderové stereotypy. Ke škodě mužských diváků a k velké radosti divaček.

 
Zuzana Marie Kostićová - O autorovi Autorka je religionistka.
Jak citovat tento textKostićová, Zuzana Marie. Je nový Superman homosexuál? [online]. Glosy.info, 3.srpen 2006. [cit. 4.prosince 2022].
Dostupné na WWW: <http://glosy.info/texty/je-novy-superman-homosexual/>. ISSN 1214-8857.
Klíčová slova
Superman. Lois Lane. Superman se vrací. superhrdina. archetypy. animus. Brandon Routh. Kate Bosworth. film.

Diskuse k tématu

Číst celou diskusi
Superman
Superman Pošta (27.11.2009 20:33:15)
Nechápu proč píšete takové hlouposti.Jestli že nemáte radi tento film,serál,knížky a všechno o tomto superhrdinovi tak se na to nekoukejte a nekrytizujte to co se vám zachce.
FAKE
erghsskaagkd (17.1.2009 23:37:44)
Celá takhle zasraná stránka je zasraný FAKE!
Příspěvek byl smazán
Kuli Pošta (13.8.2006 10:16:01)
Tento příspěvek smazal/-a Martin Schlemmer 13.8.2006 11:08:29.
Důvod: Spam.
Příspěvek byl smazán
Kuli Pošta (13.8.2006 10:14:53)
Tento příspěvek smazal/-a Martin Schlemmer 13.8.2006 11:08:19.
Důvod: Mimo mísu.

Přidat komentář